Kuala Lumpur 26. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Vincent Thian)
 
Malajzijská vláda navrhla v pondelok novú legislatívu, ktorá má postaviť mimo zákon falošné správy (tzv. fake news), pričom porušovateľom tohto zákona bude hroziť desaťročné väzenie. Kritici však tento krok pred voľbami označujú za drakonický a namierený proti opozícii.

Na snímke malajzijský premiér Nadžíb Razak

Premiér krajiny Najib Razak je zapletený do multimiliardového korupčného škandálu týkajúceho sa zadlženého štátneho fondu a aktivisti sa obávajú, že nová legislatíva by mohla byť zneužitá na kriminalizovanie kritických názorov a správ o pochybeniach vlády. Všeobecné voľby sa musia uskutočniť do augusta, očakáva sa však, že k nim dôjde už v nasledujúcich týždňoch.
Predmetný návrh zákona, predložený parlamentu na schválenie, vyzýva na penalizáciu tých, ktorí vytvárajú, ponúkajú, šíria, tlačia alebo publikujú falošné správy či publikácie obsahujúce falošné správy. Okrem desaťročného odňatia slobody im hrozí aj pokuta vo výške 500.000 malajzijských ringittov (128.000 dolárov).
Návrh zákona definuje “fake news” ako “akékoľvek správy, informácie, údaje a reportáže, ktoré sú v celom rozsahu alebo len čiastočne nepravdivé”. Opatrenie sa týka všetkých médií, ako aj cudzincov mimo územia Malajzie – ak by táto činnosť mala mať dosah na Malajziu alebo jej obyvateľov, informovala agentúra AP.
Vládni činitelia tvrdia, že daný zákon je potrebný na ochranu “harmónie verejnosti a národnej bezpečnosti”. Opozíciu zároveň obvinili, že falošné správy používa ako účinný nástroj na získavanie hlasov, a varovali, že všetky správy ohľadom zadlženého štátneho fondu 1MDB, ktoré neboli overené vládou, budú považované za falošné.
Kritici sú presvedčení, že táto legislatíva iba prispeje k už existujúcemu množstvu represívnych malajzijských zákonov vrátane zákona o buričstve, tlačového zákona, bezpečnostného zákona či zákona o úradnom tajomstve, ktoré sú používané proti kritikom, porušujú slobodu prejavu a podkopávajú slobodu médií v krajine.
 
Príspevok Malajzia chce prijať represívny zákon o falošných správach zobrazený najskôr Hlavné správy.