Bratislava/Dauha 27. septembra 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Martin Meissner)

Dnes sa začínajú majstrovstvá sveta v atletike. Prvýkrát sa konajú v arabskej krajine a prvýkrát za okolností, keď je vonkajšia teplota takmer 40 stupňov celzia a vlhkosť 80 percent, čo je pre ľudí z mnohých krajín takmer vražedné. Nuž ale, peniaze sú peniaze

Ilustračné foto

Katarčania s ich vysokou životnou úrovňou, ktorí majú jedny z najvychytenejších aeroliniek a skvelé spojenie s celým svetom, ak chcú vidieť svetovú atletiku, nemôžu mať žiadny problém sadnúť si na lietadlo a ísť sa na ňu pozrieť kamkoľvek inde. Lenže oni chceli tiež mať nejaké svetové veľké podujatie u seba, a tak majú majstrovstvá.

Nevadí, že je cez deň 40 stupňov celzia a v noci „iba“ milosrdných 30, to všetko pri 80-percentnej vlhkosti. Katarčania majú peňazí dosť, a tak vybudovali štadióny, ktoré sú klimatizované: je to unikátne riešenie, ktoré zatiaľ nikde vo svete nebolo použité. Klimatizovaný vzduch je vháňaný odspodu do štadióna a hore je zase odsávaný a opätovne použitý, aby straty energie neboli až také veľké, čím je možné štadión schladiť až na 17 stupňov.

Čo však maratónci a súťažiaci v ďalších disciplínach, ktoré sa nemôžu odohrávať na klimatizovanom štadióne? Maratón sa pobeží v noci a po trati budú pripravené osviežovače so studenou rosou, aké sa rozšírili v ostatných rokoch aj u nás. Napriek týmto všetkým opatreniam však účastníci zažívajú horúce peklo (pocitová teplota v týchto dňoch je neuveriteľných 48 stupňov celzia!) a najmä vytrvalostní športovci podstupujú pri podaní maximálneho výkon v takýchto podmienkach obrovské zdravotné riziko. Česká vytrvalostná bežkyňa skúsila ísť si zabehať, po dvoch kilometroch to musela vzdať úplne zničená.

Ďalším problémom je množstvo piesku a prachu vo vzduchu, s ktorým sa nedá robiť v podstate nič, máte ho všade a znepríjemňuje dýchanie, najmä keď človek musí vyvíjať nejakú aktivitu. A aby to nebolo také jednoduché, atléti a najmä atlétky musia byť oblečené, aby im nebolo vidno plecia či kolená, keďže v tejto krajine platia zákony práva šaríja a nemiestne odhalenie by mohlo byť potrestané bičovaním.

Športovci tak sú postavení pred dilemu: ísť na vrchol sezóny a riskovať zdravie a v prípade vytrvalcov doslova život, alebo obetovať celoročnú drinu a ostať doma? Opäť sme tu raz svedkami situácie, keď vidina obrovského zisku a marketingovej prestíže zvalcuje, čo jej stojí v ceste: šport, ideály, zdravie i zdravý rozum.

A navyše, v púštnej krajine ako Katar nie je ani predpoklad diváckej úspešnosti a vytvorenia nezabudnuteľnej športovej atmosféry, ako sa to stáva v niektorých iných častiach sveta. Podľa dostupných informácií sa zatiaľ predalo iba minimum vstupeniek. Časť má byť zdarma rozdávaná gastarbeiterom, ktorí v Katare pracujú, ale napriek tomu, divácka účasť aj pri najoptimistickejších odhadoch nepresiahne dvestotisíc návštevníkov, čo je zhruba štvrtina v porovnaní s návštevnosťou minulých šampionátov.

Ktovie, čo by medzinárodná atletická federácia povedala napríklad Grónčanom, keby chceli usporiadať majstrovstvá sveta v atletike napríklad v januári v Grónsku. Grónčania sú veľmi pohostinní a v ich veľkej krajine ešte majstrovstvá sveta v atletike neboli, je teda najvyšší čas pouvažovať nad touto myšlienkou.

Hovoríte, že by to nebolo vhodné? A nie je to takto náhodou diskriminácia? Keď môžu Katarčania, prečo by nemohli Grónčania? Pravda, malo by to aj určité nevýhody, napríklad guliarom by primŕzali gule k rukám, museli by hádzať v rukaviciach. Ale na druhej strane, výhodou by bolo, že atlétom by zrejme nebolo horúco a ani by ich nikto nebičoval, keby sa vyzliekli len do trenírok a tielka. Ušetrilo by sa na klimatizácii a na maratóne by namiesto osviežovačov mohli byť popri trati rozostavané letlampy.

Len sa obávam, že Grónčania to tak skoro asi nedostanú. Nemajú totiž toľko petrodolárov na lobing ako Katarčania.

Ivan Lehotský

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj