Vlani sa Uram vrátil do rodného klubu a zasadol aj na funkcionársku stoličku. Po tom, čo sa v lete Piešťany vzdali licencie v Tipsport lige, nastúpili na prvého kolo Liptáci. V ich zostave hviezdi Uram, ktorý v doterajšom priebehu nazbieral v 39 dueloch 30 bodov (9+21). „Sezóna je náročná, pretože tri týždne pred jej štartom sme nevedeli, kde budeme hrať. Boli sme dlho v neistote a aj preto je káder postavený hlavne na odchovancoch,“ povedal pre SME 42-ročný hráč, ktorý sa zamyslel nad ambíciami klubu: „Cieľom je udržať sa v lige a postup do play off bude bonusom.

Aj keď má Uram už vek, v ktorom hokejisti už oddychujú na dôchodku, stále je platným hráčom a jednou z ikôn súťaže. „Nepozerám na vek! Jasné, že keď sedím v kabíne a vidím okolo seba o polovicu mladších spoluhráčov, uvedomím si, že som dosť starý. Väčšinu hráčov som videl vyrastať a hokej som hrával ešte s ich rodičmi, na čom sa zasmejeme,“ pousmial sa Uram, ktorý sa v debate vyjadril aj k nepríjemným veciam, o ktorých viacerí mlčia.

„Na celom Slovensku je zanedbaná mládež, čo vidím aj v našom klube, kde sa dlhodobo trápi juniorka. Snaha všetkých klubov by mala smerovať k skvalitneniu práce s mládežou,“ myslí si Marek a dodáva: „Mladí chlapci sú teraz iní. Nikto z nich si neuvedomuje, že keď sme boli mladí, stále sme chodili von a trénovali aj vtedy, keď sme o tom nevedeli. Teraz si mladí spolu s rodičmi myslia, že keď absolvujú dvojhodinový tréning, tam sa to končí a budú z nich špičkoví hokejisti.“

V tomto vidí Uram najväčší problém, rovnako aj u „aktívnych“ rodičoch. „Moji rodičia sa nikdy nezaujímali, čo robím na štadióne. Nikdy sa nerozprávali s trénerom, či hrám alebo nehrám. Teraz je na Slovensku taký trend, že sa rodičia do všetkého starajú,“ poznamenal dlhoročný slovenský reprezentant, ktorý ale vychválil svojho mladého spoluhráča Matúša Sukeľa, ktorý je aktuálne v zostave Slovana Bratislava v KHL: „On aj s bratom Jakubom sú šikovní chlapci. Kvôli nim hrám hokej. Je na nich vidieť, že chcú, počúvajú rady a snažia sa aj mimo tréningov. Je škoda, že ich je tak málo. No aj na tých zopár treba stavať.“

Marek sa vyjadril aj na tému Slovan v KHL. „To, či má v nej Slovan hrať, musia vedieť ľudia, ktorí sa o klub starajú. To, že v slovenskej lige chýba, je samozrejmé. No aj v minulosti bol federálna liga, v ktorej hrávali Slovan, Trenčín či Košice, a mali sme kvalitnú prvú slovenskú ligu. Jediné, čo by sa mi v Slovane viac páčilo, aby tam hralo viac Slovákov,“ prezradil 42-ročný útočník Liptovského Mikuláša.