Kyjev 22. októbra 2017 (HSP/Rusvesna/Foto:TASR/AP/Efrem Lukatsky)

Portál rusvesna  publikoval zaujímavý materiál Alexeja Gumiljova o momentálnom Majdane číslo 3 v Kyjeve, ktorý sa uskutočňuje pod vedením Michala Saakašviliho, smiešnej pôvodom gruzínskej figúrky v amerických rukách.

Na snímke demonštranti

Vždy keď Ukrajinci zhromaždia úrodu, začne sa u nich prejavovať akútny zmysel pre spravodlivosť a to ich ako magnet priťahuje ku Kyjevu, kde začnú v masovokomunikačných prostriedkoch presadzovať svoje demokraticko-majdanuté názory. Posledne tak urobil škandalózny ukrajinský poslanec Parasjuk, ktorý sa ani len netají svojimi sympatiami k Banderovcom. Ten momentálne na margo nových udalostí v Kyjeve uvádza, že sa opätovne v Kyjeve objavil “závan slobody”. Jeseň a zber úrody na Ukrajine sa teda nesie v znamení príprav nového Majdanu.

Proste nádhera, majdan sa stal súčasťou ukrajinskej mentality. Ak sa to Ukrajincom páči, nech si ho užijú dosýtosti, evidentne sú majdanutí tak, že už sa to nebude dať liečiť. Žiaľ, existujú len dve možnosti – alebo sa naučíte žiť s chronickými idiotmi, alebo sa vaše cesty rozídu. Iná možnosť neexistuje. To je momentálna schéma rozvoja rusko-ukrajinských vzťahov.

Momentálne majdanutí ukrajinskí idioti tvrdia, že budú na barikádach stáť až do konca a tentoraz sa nedajú oklamať. Evidentne bez majdanu nevedia existovať, bez majdanu hrdzavejú a nežijú plnohodnotný život. Dnes hovoria, že situáciu musia riešiť Ukrajinci sami, pretože Európu ich problémy nezaujímajú.

Ale veď toto sme im hovorili už v roku 2013, keď začali oblbnutí Američanmi poskakovať s hrncami na hlavách v Kyjeve. Európu a Američanov absolútne nezaujímate, chcú vás použiť len ako “Kannnenfutter” v boji proti Rusku. Ste im ľahostajní budete im rovnako ľahostajní ako Tutsiovia a Hutovia v Afrike leď sa masakrovali. Nedali si povedať.

Takže prišlo na naše slová. Majdanom 2013 sa na Ukrajine nič nezlepšilo, ale naopak zhoršilo. Rovnako už mohli zistiť, že sme mali pravdu, keď sme im tvrdili, že Majdan im zinscenovali Američania a ich poskokovia v Európe. Terajší majdan nie je výnimkou, už dnes zbierajú  majdanovcov a vozia ich do Kyjeva aj s priamymi rozkazmi čo majú robiť a kedy a opäť sa tak deje pod taktovkou Američanov.

Samozrejme Porošenko a jeho banda tvrdia, že nejde o majdan, ale len o obyčajný protest, ktorý sa im podarí vyriešiť. Človeku sa až nechce veriť že by Ukrajinci znova zopakovali takú sprostosť ako v roku 2013. Ale vyzerá to tak, že to spravia, pretože majú mentalitu ako makak.

V ich prípade však ide o nebezpečného makaka s odisteným granátom v ruke.

Povedzte mi prosím ale otvorene. Aký normálny človek môže ísť za takým vodcom ako je  gruzínsky Saakašvili? Ktorý normálny človek môže takúto gruzínsku figúrku, ktorú vlastný gruzínsky národ vykopol z krajiny považovať za ukrajinského nacionalistu a lídra? Alebo ho obľubujú kvôli tomu s akou chuťou dokáže žuvať svoju kravatu?

A pritom najsmiešnejšie je to že Saakašviliho ani len nenapadne, že ho môžu jeho páni chcieť odstrániť ako použitý materiál. Vie toho priveľa, hodí sa na špinavú robotu a nakoniec skončí ako Saško Biely, ukrajinský nacista, ktorý svojho času v 90 rokoch vraždil spolu s Čečencami ruských vojakov v Čečensku. Zlikvidujú ho a hodia to na Putina a ruskú FSB. A jemu to stále nedochádza, len sa snaží plniť rozkazy svojich amerických pánov.

Teraz sa majdanutí pred Kyjevskou radou tvária tak, akoby neverili že Porošenko proti ním použije silu. Už teraz sa však v okolí nachádza 4x viac policajtov, ako v čase Majdanu proti Janukovyčovi. Ak si myslia, že policajti sú tam len preto, aby ich chránili pred Putinovými tajnými agentmi, tak potom im už naozaj nikto nedokáže pomôcť.

Ak by aj prívrženci Saakašviliho nechceli radikalizáciu a začiatok krviprelievania, hrozí jedno veľké nebezpečenstvo. Počas nepokojov v Kyjeve v roku 2015 sa stala udalosť, s ktorou mnohí nepočítali. V roku 2015 po hádkach medzi Kyjevom a Mukačevom jeden z demonštrantov hodil do policajtov ručný granát. Našťastie granát bol útočný, a spôsobil len zranenia bez smrteľných účinkov.

V roku 2015 bolo ale v radoch ukrajinského obyvateľstva podstatne menej zbraní ako dnes, kedy sa zo zóny ATO na východe Ukrajiny rozšírila ilegálna držba zbraní, granátov a streliva do celej Ukrajiny (Ukrajinskí odborníci odhadujú že dnes môže mať každý 10 Ukrajinec v nelegálnej držbe strelnú zbraň i granáty) . Dnes je teda tých granátov medzi ľuďmi oveľa viac ako v roku 2015, takže situácia sa môže veľmi rýchlo radikalizovať.

Ak by som ja mal tú smolu a musel by som žiť v Kyjeve dnes, asi by som si zbalil kufre, predal byt a odišiel niekam mimo Kyjeva. (Ak by som byt nepredal, niekto by mi ho ukradol, alebo minimálne úplne vybielil počas mojej neprítomnosti). Situácia v spoločnosti sa radikalizuje, ceny za energie, ceny tovarov, nezamestnanosť rastú, na druhej strane klesá príjem obyvateľstva, zhoršuje sa dostupnosť sociálnych služieb.

Ak porovnáme Majdan 2013 a dnešný Majdan 2017, tak v radoch majdanutých už nevidíme množstvo postarších ženičiek s kastrólikmi na hlavách a smiešne poskakujúcich adolescentov. Väčšinu terajších prívržencov tvoria muži stredného veku v športových alebo vojenských odevoch. Podľa mňa to má veľkú vypovedaciu hodnotu a ešte raz opakujem, ak by som žil v Kyjeve, už by som sa snažil z mesta odísť.

Na dnešnom Majdane sa teda neozývajú hlasy požadujúce napríklad vrátenie bezplatného zdravotníctva, riešenia penzijnej reformy a pod.

Toto Saakašviliho bábkovodičov absolútne nezaujíma, zabezpečených a spokojných Ukrajincov Západ a USA nepotrebujú. Potrebujú len Ukrajincov, ktorí budú stáť v prvej línii proti Rusom a ktorých môžu v prípade potreby vrhnúť v prvej línii proti Rusku.

Dnešný Majdan je z americkej strany len pokusom o vydieranie Porošenka. Nikto nevie poriadne o čom sa Porošenko na návšteve v USA bavil s americkým prezidentom a americkými politickými predstaviteľmi a aké dostal ukrajinský prezident rozkazy. Evidentne sa však situácia nevyvíja tak, ako si Američania predstavovali. V Sýrii utrpeli porážku a takisto na Donbase sa ich aktivity nevyvíjajú tak, ako predpokladali. Je potrebné zastaviť Rusko aj za cenu rozpútania konfliktu na Donbase, pretože ak sa Rusko nezastaví, čoskoro budeme svedkami úteku Američanov zo Sýrie a Iraku.

Najbližšie udalosti ukážu, ako sa celá situácia vyvinie. Ak však nosia Ukrajinci vo svojich vreckách vo veľkej miere granátové jablká, situácia sa môže nepríjemne zradikalizovať v krátkom období a celá Ukrajina sa môže ponoriť do občianskej vojny.

Čo občianska vojna, vyprovokovaná Američanmi dokáže, môžeme vidieť na príklad Sýrie. Pre Európu a Rusko môže mať občianska vojna na Ukrajine nepríjemné dôsledky a oslabenie, naopak posilnila by americké pozície.