Bratislava 14. decembra 2018 (HSP/Foto:Pixabay)
 
Mainstreamové médiá sa tvária ako humanistické a vraj odmietajú akýkoľvek rasizmus či xenofóbiu. V prípade Ruska to však neplatí. Médiá hlavného prúdu totiž neustále chŕlia protiruskú hystériu

Ilustračné foto

Najnovšie zašli až tak ďaleko, že politikov, ktorí chcú mať vyvážené vzťahy ako so Západom, tak aj s Východom a odmietajú štvať proti Rusku, nazvali nebezpečnými rusofilmi.
Na portáli aktuality.sk sa objavil článok s názvom “Rusofili v politike znižujú našu bezpečnosť a sú odmeňovaní najvyššími postami.”
Mladá autorka článku Katarína Kováčiková v úvode píše o údajných zisteniach českej tajnej služby:
“České tajné služby bijú na poplach. Otvorene hovoria, že najväčšou hrozbou pre krajinu je Rusko. A platí to pre celú strednú Európu. Paradoxom je, že nemalý podiel na tom majú tí, ktorí majú bezpečnosť a obranu krajiny v náplni práce.”
Autorka už však nespomenula, že tieto “zistenia” spochybnil aj český prezident Miloš Zeman.
Následne to prepojila s niektorými slovenskými politikmi, ktorí sú podľa nej “rusofili”. Konkrétne písala o politikoch zo strany SNS, Andrejovi Dankovi , či Antonovi Hrnkovi.
“Je to priam paradoxná situácia. Ľudia, ktorí sú vo vrcholovej politike, prispievajú k znižovaniu úrovne bezpečnosti na Slovensku a sú za to ešte aj odmeňovaní vysokými postami, či už je to predseda vo výbore pre obranu a bezpečnosť alebo jeden z najvyšších ústavných činiteľov. Obaja pritom blokujú prijatie Bezpečnostnej stratégie SR pre jej obsah, hoci bola vypracovaná profesionálne a zodpovedne,” hovorí Jozef Klavec z Katedry politických vied Univerzity Cyrila a Metoda v Trnave.
Autorka oslovila aj Juraja Krúpu zo Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku, ktorý vyhlásil: “Fakt, že doteraz sa na politickej scéne nepodarilo dosiahnuť konsenzus, že Rusko je hrozba, je zarážajúce a ohrozuje nielen našu bezpečnosť, ale aj našu ekonomickú stabilitu a budúcnosť ako takú.”
Strana SNS pritom len hovorí, že by sme si v našej obrannej a bezpečnostnej stratégii nemali vytvárať nepriateľa.
Autorka článku však ako dôkaz, že Rusko pre nás predstavuje bezpečnostnú hrozbu, udáva nedávne vyhostenie ruského diplomata zo Slovenska.
Tento argument je však smiešny. Každá veľmoc má totiž svojich agentov. Keď si zalistujeme trochu viac do minulosti, spomeňme si na prípad, keď vyšlo na svetlo sveta odpočúvanie nemeckej kancelárky Angely Merkelovej Američanmi. Tiež by sa to mohlo považovať za neprijateľné, no Nemecko nikde v bezpečnostnej stratégii preto nepísalo, že USA sú bezpečnostnou hrozbou.
Krúpa si následne zakonšpiroval:
„To, že sme sa nakoniec stali členmi týchto organizácií (EÚ a NATO), považujú v Rusku za zlyhanie,“ vysvetľuje Krúpa. Dodáva, že Rusko pôsobilo na Slovensku s cieľom oslabiť našu zahraničnopolitickú orientáciu a vnútropolitickú scénu.
Na tieto ciele využívalo viacero ciest. „Podporou antisystémových strán, nadbiehaním politikom prostredníctvom poskytovania rôznych výhod, od obchodných možností až po poskytovanie finančných darov a korumpovanie,“ vymenúva Krúpa. Tento odborník však na svoje tvrdenia neuvádza žiadne dôkazy.
Povedzme si to otvorene. Mainstreamové médiá a ich mimovládni poskoci šíria nenávisť voči Rusku. Zrejme sa zľakli rôznych prieskumov verejnej mienky, z ktorých vyplýva, že Slováci chcú byť akýmsi mostom medzi výhodom a Západom a viac dôverujú Rusku, než USA. To nie je v súlade s názorom mainstreamu a niektorých politikov, ktorí neustále až fanaticky vyhlasujú, že Slovensko musí ísť výlučne západným a atlantickým smerom.
Samuel Gdovin
 
Príspevok Mainstreamové médiá šíria nebezpečnú rusofóbiu zobrazený najskôr Hlavné správy.