Augusta 13. júna 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:Wikimedia)

Maine sa stal ďalším americkým štátom, ktorý legalizoval lekársky asistovanú samovraždu. Smrteľne chorým ľuďom umožní ukončiť život s pomocou predpísaných liekov. Guvernérka štátu Janet Mills, ktorá sa predtým vyjadrovala, že si nie je zákonom istá, ho už podpísala

Ilustračné foto

Prvým americkým štátom, ktorý legalizoval asistovanú samovraždu, bol v roku 1997 Oregon. Ďalšiemu štátu, Washingtonu, trvalo viac ako desaťročie, kým prijal podobnú legislatívu. Zatiaľ stále kontroverzná legislatíva umožňujúca asistovanú samovraždu sa v Spojených štátoch stáva čoraz prijateľnejšou. Tento rok zvažuje prijatie takéhoto zákona najmenej 18 amerických štátov.

V Maine budú môcť lekári predpísať smrteľnú dávku liekov nevyliečiteľne chorým ľuďom. V zákone sa píše, že zaobstaranie si alebo podanie život ukončujúceho lieku nie je podľa štátneho práva samovraždou, a preto legalizuje postup často nazývaný lekársky asistovaná samovražda. O tejto otázke sa v Maine konalo aj neúspešné referendum a najmenej sedemkrát návrh neprešiel cez legislatívny orgán. Teraz zákon schválili v snemovni rozdielom jedného hlasu a v senáte prešiel tesnou väčšinou.

Asistovaná samovražda je v súčasnosti povolená aj v Kalifornii, Colorade, Havaji, Oregone, Vermonte, Washingtone, New Jersey a tiež Washingtone, D.C.

Štát Montana nemá asistovanú samovraždu upravenú v zákone. Najvyšší súd však v roku 2009 rozhodol, že lekári môžu použiť pacientovu žiadosť o život ukončujúce lieky na svoju obranu v prípade obvinenia z trestného činu.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj