Bratislava 7. marca 2018 (HSP/Foto: TASR– Štefan Puškáš)

Magda Vášáryová sa na sociálnej sieti vyjadruje k vražde novinára Jána Kuciaka a reaguje na doterajšie vyjadrenia prezidenta Andreja Kisku, premiéra Roberta Fica a ďalších politikov
Na snímke Magda Vášáryová

“Je milé čítať, čo si myslia moje priateľky a priatelia. Ale dnes mi milý človek na ulici povedal, že Kiska je hrozný. Na moju otázku prečo, odpovedal po chvíli: “Lebo je pre Ameriku.”  “A vy ste pre Rusko?”, spýtala som sa. “Ja som za neutralitu,” prehlásil hrdo a odkráčal. Mnohí píšu, že Slovensko sa zmenilo. Tento človek nie a ani tie tisícky žien na MDŽ a další. FB nie je dobrý ukazovateľ skutočného Slovenska. To len na výstrahu, aby sme neprepadli naivite,” píše Vašaryová v jednom zo svojich statusov na Facebooku.

Nasledujú aj ďalšie: “Trvalo to len pár mesiacov, čo sme chodili po dúhe a mysleli sme si, že Slovensko unikne pasci banality zla, predsudkov, návratu do 19. storočia, ktoré sužujú našich susedov. Že sme už Európania. Tvrdo sme dopadli do blata. A ešte sa nájdu užitoční idioti, ktorí budú od radosti skákať nielen na hroboch Jána a Martiny, ale očarení svojou hlúposťou aj na vlastnom hrobe. Škoda, mali sme príležitosť. Nie som pesimistická, len si viem predstaviť, čo to bude stáť námahy vytiahnuť sa za vlasy z toho bahna znovu. Pamätáte sa na 90.roky? Škoda.”

“A teraz ďalej…. keď mečiarovskí privatizéri (Glváč, Poor, Široký, Babiš, doplň si ďalej) zistili, že Mečiar to už ďalej nedá, našli si iného riaditeľa svojej obchodnej spoločnosti HZDS. Premenovali ju na Smer a naozaj neviem, či sa im Fico ponúkol sám, alebo ho oni oslovili. Ich najväčším obchodným partnerom a kasou je predsa štátny rozpočet a eurofondy. Zatiaľ som nečítala ani nepočula úvahy, čo teraz urobia títo hýbatelia politiky na Slovensku teraz. Chcú to len ešte chvíľu udržať a horúčkovito hľadajú riaditeľa, alebo už tiež prepadli trudnomyseľnosti ako Fico? Alebo sa črtá premenovanie? Ja by som si nedovolila ich vynechať pri uvažovaní scenára ďalšieho vývoja na Slovensku.”

“Netreba sa veľmi vzrušovať, čo hovorili Fico s Dankom. Prezrela som zahraničné noviny. Citujú prezidenta.”

K článku o prezidentovi Andrejovi Kiskovi sa Vašaryová vyjadrila: “Chcem takéhoto prezidenta a nie marketingových tajtrlíkov.”

“Pre mňa reakcie politikov a expertov typu Sulík alebo niektorí českí politici, znamená, že títo ľudia vôbec neočakávajú, že by sa niekedy dostali na dôležité vládne miesta. Inak by si predsa dávali pozor na jazyk a svoje postavenie v Európe v takom prípade. Sú to buď len veční blogeri alebo priemerní ľudkovia, ktorí vedia, že na to nemajú (spomeňte si na to, ako Sulík zdrhol z pripravovaného postu ministra financií tesne pred zostavením Radičovej vlády, keď mu došlo, čo to znamená a že na to nemá), alebo sú to len politickí dobrodruhovia. Ktorá možnosť je tá, ktorú preferujete?”