Bratislava 2. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)

Na Okresnom súde Bratislava 1 sa mafiánske megakauzy vracajú na začiatok. Upozorňuje na to vo svojom najnovšom vydaní týždenník Plus 7 dní.

Podľa tohto zdroja sa na tomto nižšom súde v tichosti odohral škandál, aký nemá v slovenskej justícii obdobu. Spôsobil ho akútny nedostatok sudcov, ktorý tam po odchode sudcu Jána Jamricha dosiahol historické minimum.

Ilustračné foto

Po odchode sudcov Pavla Dekánka a Juraja Mihála odišiel na konci decembra do dôchodku aj Ján Jamrich. Z deviatich mužov v talári, ktorí pojednávali najzávažnejšie kauzy Slovenska, je ich aktuálne šesť. V priebehu necelých troch rokov tak zostalo na stole viac ako 500 neukončených prípadov, ktoré nechala trojica doslova na stole a museli sa tak prerozdeliť zostávajúcim, už aj tak preťaženým sudcom. Dodáva mimo iného týždenník.

Po tom, ako Dekánek s Mihálom vyzliekli talár, sa na začiatok vrátili kauzy ako bytová mafia, autičkársky gang Martina R. či brutálna vražda v Petržalke, kde je obžalovaný Martin J.

Pre odchod Jamricha, ktorý na neznesiteľné podmienky upozorňoval už dávnejšie, sa na úplný začiatok vrátila aj kauza vraždy mafiánskeho bosa Petra Čongrádyho a podobný priebeh sa po deviatich rokoch súdnych ťahaníc dá s najväčšou pravdepodobnosťou očakávať aj v kauze mafiánskeho gangu adamčovcov, ktorý čelí obžalobe z vraždy ženy a dieťaťa v Moste pri Bratislave, v ktorej figurujú mená ako Branislav Adamčo či Karol M. Nové dokazovanie pred súdom tiež zrejme neminie ani kauzu seneckého erotického salónu, v ktorej vystupuje partia policajtov, ktorí v čase voľna robili vodičov a bodygardov ľahkým dievčatám.

Rezort justície vedie a za stav v súdnictve je zodpovedná Lucia Žitňanská, ktorá nedávno presadila pravdepodobne protiústavnú novelu trestného zákona o extrémizme.