Caracas 8. augusta 2019 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Cliff Owe)

Venezuelský prezident Nicolás Maduro vyhlásil, že má k dispozícii dôkazy svedčiace o tom, že atentát na neho pred rokom spáchali na pokyn poradcu prezidenta USA pre národnú bezpečnosť Johna Boltona, ale pritom nemá dôvod obviňovať samotného Donalda Trumpa

Na snímke John Bolton

4. augusta 2018 vykonali pokus o atentát na Madura. Podľa ministra komunikácií a informácií Venezuely Jorga Rodrigueza počas sprievodu v Caracase zamierilo k tribúne, na ktorej sa nachádzal prezident, niekoľko dronov s výbušninami. Podľa jeho slov bolo pri pokuse o atentát na Madura zranených sedem gardistov, prezident zranený nebol.

“Od chvíle, keď spáchali tento pokus, uplynul jeden rok. Dnes môžem povedať, že mám dôkazy, že k tomuto pokusu došlo na príkaz Johna Boltona z Bieleho domu… Všetko vedie k Johnovi Boltonovi, ktorý má zločinecké myšlienky, vražedné myslenie… Nemôžem obviňovať prezidenta Trumpa, v túto chvíľu nemôžem, ale mám všetky dôvody žiadať o vyšetrovanie (konania) Johna Boltona,” povedal v rozhovore s americkým novinárom Maxom Blumenthalom.

Maduro už skôr obvinil Boltona z prípravy plánu jeho vraždy. Okrem toho povedal, že poradca prezidenta Spojených štátov “stojí na čele teroristického plánu ohľadom zasahovania do záležitostí Venezuely”.

Pokus o štátny prevrat vo Venezuele

Dňa 30. apríla sa venezuelská opozícia pokúsila o štátny prevrat. Jej líder Juan Guaidó a jeho stúpenci sa zišli v Caracase pred vojenskou základňou Carlota, vyzvali armádu a ľud k zvrhnutiu zákonného prezidenta Nicolasa Madura.

Hlava štátu a minister obrany vyhlásili, že ozbrojené sily zostávajú verné legitímnej moci. Pokus o štátny prevrat bol neúspešný a okamžite sa začalo jeho vyšetrovanie.

V januári krajinu zasiahla vlna protestných akcií proti Madurovi. Predseda parlamentu Juan Guaidó sa vtedy sám vyhlásil za dočasného prezidenta krajiny. Tento krok schválili USA a niektoré iné krajiny. Madura, ako legitímneho a úradujúceho prezidenta Venezuely, podporilo Rusko a rad iných krajín, ako napr. Mexiko, Čína, Turecko a Indonézia. V Moskve označili “prezidentský status” Guaidóa za neplatný.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj