Caracas 10. marca 2019 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Ramon Espinosa)
 
Venezuelský prezident Nicolás Maduro tvrdí, že nový kybernetický útok zabránil úradom obnoviť dodávky elektrickej energie v krajine po štvrtkovom rozsiahlom výpadku, ktorý spôsobil chaos. Povedal to v sobotu na zhromaždení v Caracase, informovala agentúra AFP

Na snímke venezuelský prezident Nicolas Maduro

Maduro pred svojimi stúpencami vyhlásil, že dodávky elektriny boli obnovené na takmer 70 percent, keď “sme na poludnie boli postihnutí ďalším kyberútokom na jeden z generátorov, ktorý fungoval bezchybne, a to narušilo a zmarilo všetko, čo sme dosiahli”.
Rozsiahly výpadok prúdu vo štvrtok popoludní zasiahol takmer celú juhoamerickú krajinu a pokým v sobotu v niektorých oblastiach obnovili prerušované dodávky elektriny, iné zostali bez nej.
Venezuelská vláda obvinila z výpadku USA, ktoré podľa nej sabotovali ústrednú elektráreň Guri. Podľa ministra spojov Jorgeho Rodrígueza tam došlo ku “kyberútoku na automatizovaný kontrolný systém”.
Venezuela často zažíva čiastočné výpadky prúdu, tohtotýždňový však patril k najhorším a najdlhším za celé roky a ochromil veľkú časť krajiny. Opozícia tvrdí, že v dôsledku výpadku zomreli desiatky ľudí, čo však Rodríguez poprel.
Problémy Venezuely s elektrinou sú podľa expertov zapríčinené nedostatočnými investíciami do infraštruktúry, dopĺňa AFP s tým, že Madurov režim obvykle výpadky pripisuje vonkajším faktorom.
 
Opozičný líder Guaidó vyzval na celonárodný pochod do Caracasu
Venezuelský opozičný líder Juan Guaidó ohlásil v sobotu celonárodný pochod do Caracasu. Urobil tak na zhromaždení svojich stúpencov, ktorí vyšli do ulíc metropoly, aby zvýšili tlak na prezidenta Nicolása Madura. V hlavnom meste sa medzitým konala aj demonštrácia na podporu Madurovej vlády. Informovali o tom agentúry AFP a AP.
Guaidó tisícom priaznivcov povedal, že sa vydá na cestu po krajine pred tým, ako povedie celonárodný pochod. “Keď skončíme s cestou, organizáciou v každom (venezuelskom) štáte, oznámime dátum, keď všetci spolu prídeme do Caracasu,” povedal 35-ročný predseda parlamentu, ktorý sa koncom januára vyhlásil za dočasného prezidenta a získal podporu viac ako 50 krajín sveta.
“Miraflores, Miraflores!” volali jeho stúpenci v zmienke o prezidentskom paláci.
Guaidó tiež pohrozil, že požiada o intervenciu zvonka, “keď príde čas”. Poukázal v tejto súvislosti na ústavu, ktorá povoľuje “použitie venezuelskej vojenskej misie v zahraničí alebo cudzincov vnútri krajiny”, citovala ho AFP.
“Intervencia, intervencia!” reagoval dav.
“Všetky možnosti sú na stole,” dodal Guaidó, ktorý hovoril zo zadnej časti pick-upu po tom, ako štátne bezpečnostné zložky zabránili opozícii postaviť pódium na pôvodne zamýšľanom mieste protestu. Zadržali pri tom tri osoby.
Maduro medzitým vyzval na protesty proti “imperializmu” na pochode svojich stúpencov, ktorý bol venovaný štvrtému výročiu vyhlásenia, v ktorom Spojené štáty označili Venezuelu za “hrozbu” pre svoju bezpečnosť a uvalili na ňu sankcie.
“Dnes sme viac ako kedykoľvek predtým antiimperialisti, nikdy sa nevzdáme!” napísal Maduro na sociálnej sieti Twitter.
 
Príspevok Maduro: Kyberútok na jeden z generátorov zmaril všetko, čo sme dosiahli pri obnove elektrickej energie zobrazený najskôr Hlavné správy.