Madrid 30. apríla 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Francisco Seco)

Madridské múzeum Prado získalo pri príležitosti 200. výročia svojho vzniku prestížnu Cenu princeznej astúrskej v oblasti komunikácie a humanitných vied. Informovala o tom v utorok tlačová agentúra DPA

Na snímke návštevník si prezerá triptych Klaňanie troch kráľov z dielne holandského renesančného maliara Hieronyma Boscha v madridskom múzeu Prado

“Prado pokračuje v napĺňaní svojej vznešenej misie uchovávania, vystavovania a zveľaďovania umeleckých zbierok spojených s dejinami Španielska,” uviedla príslušná porota v meste Oviedo na severe Španielskeho kráľovstva.

“Múzeum Prado je najdôležitejšou kultúrnou inštitúciou Španielska a jednou z najvýznamnejších obrazových galérií na svete,” dodala porota. Prado podľa jej vyjadrenia zvíťazilo v konkurencii ďalších 30 kandidátov z celkovo 14 krajín.

Múzeum hostí vyše 8600 malieb a kresieb a zhruba 700 skulptúr. Ročne ho navštívia približne tri milióny ľudí. Spolu s Múzeom Thyssenovcov-Bornemiszovcov a Múzeom kráľovnej Sofie tvorí “zlatý trojuholník umenia” v centre Madridu.

Cena princeznej astúrskej je pomenovaná po dedičke španielskeho trónu a je považovaná za “španielsku nobelovku”. Udeľuje sa každé dva roky v ôsmich kategóriách. Laureáti získavajú 50.000 eur a repliku sochy od Joana Miróa.

Laureátov zvyšných kategórií zverejnia v nasledujúcich týždňoch. Slávnostné odovzdávanie cien sa uskutoční koncom októbra v Oviede. Ceny odovzdá španielsky kráľ Filip VI. Súčasnou astúrskou princeznou je jeho 13-ročná dcéra Leonor.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.

Zdroj