Madrid 20. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Manu Fernandez)

Španielska vláda a opozičná Španielska socialistická robotnícka strana (PSOE) sa dohodli, že v rámci obmedzenia autonómie Katalánska prevezme Madrid kontrolu nad úradom katalánskeho premiéra, verejnoprávnou televíziou TV3 a regionálnou políciou Mossos d’Esquadra. Informoval o tom v piatok spravodajský portál Catalan News
Ilustračné foto

Vláda ľudovcov a opoziční socialisti sa tiež dohodli, že vypíšu na január budúceho roku regionálne voľby v Katalánsku.
Catalan News spresnila, že vzhľadom na to, že katalánsky premiér má ako jediný právomoc vyhlasovať v Katalánsku voľby, je nutné, aby bol aktivovaný článok 155 španielskej ústavy. Ten španielskej vláde umožňuje prevziať správu nad autonómnym regiónom.
Konkrétne opatrenia na obmedzenie katalánskej autonómie bude španielska vláda prerokúvať v sobotu na svojom mimoriadnom zasadnutí. Rozhodnutie o tom prijala, keď katalánsky premiér Carles Puigdemont vo štvrtok opäť pohrozil vyhlásením nezávislosti Katalánska, pričom však Madrid znovu vyzval na dialóg. Vláda v Madride túto jeho reakciu na svoje ultimátum odmietla ako nedostačujúcu.
Opatrenia, o ktorých v sobotu rozhodne vláda, musí potom ešte odobriť Senát.
Práve do dňa, keď Senát rozhodne, má ešte katalánska vláda čas vyhnúť sa obmedzeniu svojich právomocí. Tento scenár by bol možný, ak by sa Puigdemont zaviazal, že prestane porušovať ústavu a vyhlási predčasné regionálne voľby. Uviedol to v piatok v rozhovore pre španielsky rozhlas člen vedenia vládnej Ľudovej strany (PP) Fernando Martínez Maíllo.
Podpredseda katalánskej vlády Oriol Junqueras však toto riešenie odmietol s tým, že vypísanie volieb “nie je najlepšia možnosť pre ďalší postup”. Na svojom konte na sociálnej sieti Twitter dodal, že súčasné katalánske vedenie dostalo mandát z referende z 1. októbra a ten aj naplní.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.