Madrid 27. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Maya Alleruzzo)

Silvestrovskú párty a ďalšie vybrané masové podujatia v hlavnom meste Španielska budú sprevádzať mimoriadne bezpečnostné opatrenia, oznámili dnes tamojšie úrady.

Ilustračné fotoIlustračné foto

Na Silvestra rozostavia na madridskom námestí Puerta del Sol nákladné vozidlá a ochranné stĺpiky, uviedla dnes prefektka Concepción Dancausová. S podobnými opatreniami sa ráta aj počas tradičného silvestrovského behu a prehliadky v predvečer sviatku Troch kráľov.

V Madride tieto akcie každoročne vylákajú do ulíc desaťtisíce občanov. Tentoraz bude medzi nimi podľa prefektkiných slov aj podstatne viac policajtov ako v ostatných rokoch, a to napriek tomu, že v španielskej metropole nemajú vedomosť o konkrétnej teroristickej hrozbe. Zodpovední chcú totiž urobiť maximum preto, aby znemožnili čosi podobné, ako sa v lete tohto roku udialo už v juhofrancúzskom meste Nice alebo nedávno v Berlíne.

Predstavitelia rezortu vnútra v Madride si uvedomujú, že nemôžu občanom prisľúbiť absolútnu bezpečnosť, avšak ubezpečili, že príslušné zložky robia všetko pre ich ochranu. Od júna 2015 platí v Španielsku druhý najvyšší stupeň protiteroristickej pohotovosti.

Mimoriadne bezpečnostné opatrenia platia napríklad na letiskách a železničných staniciach, ale aj v jadrových zariadeniach či zastupiteľských úradoch. Od leta 2015 zadržali v Španielsku 174 džihádistov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.