Madrid chce podporiť vyučovanie španielčiny v Katalánsku

Madrid 16. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Francisco Seco)

Španielska centrálna vláda chce podporiť vyučovanie španielčiny na školách v Katalánsku, čo vyvoláva nevôľu tamojších separatistov. Informovala o tom v piatok agentúra AP.
Na snímke španielsky premiér Mariano Rajoy

Madridská vláda podľa nej zvažuje, že ukončí desaťročia trvajúcu politiku regionálnej katalánskej vlády, ktorá na tamojších školách uprednostňovala vyučovanie v katalánčine na úkor španielčiny.
Po novom by mali katalánski rodičia mali dostať právo rozhodovať o tom, či hlavným vyučovacím jazykom ich dieťaťa bude katalánčina alebo španielčina.
V dôsledku snáh o odštiepenie Katalánska od Španielska sa vláda v Madride vlani v októbri ujala priamej správy nad týmto regiónom, zosadila tamojší kabinet a vypísala predčasné voľby do regionálneho parlamentu. Tie prebehli v decembri, ale opäť v nich väčšinu kresiel získali strany požadujúce nezávislosť Katalánska, ktoré však zatiaľ neboli schopné zostaviť novú regionálnu vládu.
Separatisti obviňujú Madrid z toho, že zneužíva dočasné prevzatie priamej kontroly na upevnenie svojej moci v Katalánsku.

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.