Budapešť 17. januára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Zsolt Szigetvary)

Stredný kríž Radu Maďarskej republiky odovzdal dnes v Budapešti maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó odchádzajúcej veľvyslankyni Spojených štátov Colleen Bellovej, informovala agentúra MTI

“Colleen Bellová pred dvoma rokmi prišla do Budapešti v období, ktoré nebolo najlepšou etapou dvojstrannej politickej spolupráce. Táto situácia sa však výrazne zmenila, teraz je už možné americko-maďarské vzťahy dlhodobo plánovať a rozvíjať,” povedal Szijjártó.

Americká veľvyslankyňa v Budapešti Colleen BellováAmerická veľvyslankyňa v Budapešti Colleen Bellová

Minister zdôraznil, že americká veľvyslankyňa je dobrou priateľkou Maďarska, ktorému preukazovala bezpodmienečnú úctu.

Bellová po prevzatí vyznamenania podotkla, že transatlantické spoločenstvo teraz čelí výzve, ktorá upriamuje pozornosť na dôležitosť spojenectva, ako aj na spoločnú prácu v záujme obhajovania hodnôt, ktoré toto spoločenstvo vyznáva.

V čase príchodu Bellovej ako novej veľvyslankyne pred dvoma rokmi Szijjártó poznamenal, že pozitívna je už samotná skutočnosť, že Washington bude mať v Budapešti opäť ambasádora. Veľvyslanectvo USA totiž po odchode veľvyslankyne Eleni Tsakopoulosovej-Kounalakisovej v júli 2013 viedol chargé d’affaires André Goodfriend.

“Záujmom Maďarska je čo najskôr uzatvoriť existujúce otvorené záležitosti – k tomu však nestačí otvorenosť a ochota iba na strane Maďarska,” dodal Szijjártó v období poznamenanom kauzou maďarských štátnych úradníkov, ktorým USA v roku 2014 zakázali vstup na svoje územie pre údajnú korupciu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.