Budapešť 12. januára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Maďarská vláda vytvorí fyzické, právne i ľudské podmienky ochrany štátnych hraníc, povedal dnes v Budapešti na slávnostnej prísahe absolventov výcviku príslušníkov pohraničnej stráže premiér Viktor Orbán

Podľa agentúry MTI ministerský predseda zdôraznil, že tlak migrantov na maďarské hranice nepoľaví ani v nadchádzajúcich rokoch, a preto je ochrana hraníc aj naďalej národno-bezpečnostnou prioritou.

Na snímke Viktor Orbán

Na snímke Viktor Orbán

“Z Bruselu nemôžeme očakávať riešenie – o svoju ochranu sa musíme postarať sami,” zdôraznil Orbán, podľa ktorého je Maďarsko vďaka úsiliu vojakov a policajtov v súčasnosti jednou z najbezpečnejších krajín Európskej únie. V Maďarsku síce zatiaľ nezaznamenali žiadne teroristické útoky, avšak to neznamená, že sa tieto hrozné činy nemôžu v tejto krajine objaviť, pripomenul.

Premiér Európskej únii vytkol, že útočila na maďarské riešenia, ktoré sa osvedčili a už ich aplikuje čoraz viac európskych krajín. “Dokázali sme, že prisťahovalectvo je možné zastaviť,” povedal.

Podľa Orbána teroristické útoky, nepokoje, násilie, kriminalita i etnické a kultúrne konflikty upozorňujú na to, že tí, ktorí prichádzajú do Európy, nechcú žiť životom Európanov. “Chcú žiť svojím spôsobom života – ale na európskej životnej úrovni,” dodal.

Predseda maďarskej vlády podotkol, že migranti sú aj obeťami prevádzačov či európskych politikov sľubujúcich im lepší život, ale i obeťami svojich vlastných ilúzií.

Migračná kríza sa podľa jeho slov ešte neskončila. Brusel chce ešte stále rozdeliť masu dvoch miliónov migrantov, ktorí v uplynulých rokoch ilegálne prišli do Európy. “Maďarská vláda urobí to, čo jej diktuje pocit zodpovednosti a svedomie: ochránime maďarské hranice a každodennú bezpečnosť,” povedal Orbán.

Slávnostnú prísahu prvej etapy výcviku zložilo za účasti ministra vnútra Sándora Pintéra a ministra obrany Istvána Simicskóa 532 policajných poddôstojníkov. Vláda vlani v auguste rozhodla o rozšírení jednotky pohraničnej stráže zásahovej jednotky polície o 3000 príslušníkov.