Budapešť 10. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)
 
Globálny pakt Organizácie Spojených národov (OSN) o migrácii, ktorý v pondelok schválili zástupcovia 164 krajín na konferencii OSN v marockom Marrákeši, vníma maďarská vládna strana Fidesz ako vážnu hrozbu. Podľa agentúry MTI to vyhlásil v parlamente v Budapešti poslanec Fideszu Zsolt Németh

Na snímke Zsolt Nemeth

Politik vládnej strany na plenárnom rokovaní parlamentu povedal, že je len otázkou času, kedy sa terajší dobrovoľný charakter tohto paktu zmení na povinný.
“Maďarsko ešte v júli tohto roka označilo návrh paktu za ‘nekorigovateľný’ a vystúpilo z procesu rokovania, pretože text dokumentu považovalo za nebezpečný,” pripomenul Németh.
Štátny tajomník úradu maďarskej vlády Balázs Orbán okrem iného podotkol, že už aj názov dokumentu OSN hovorí o tom, že je za migráciu, a nie proti nej.
Na balkánskej migračnej trase je v súčasnosti vyše 70.000 cudzincov, pritom aj drvivá väčšina štyroch miliónov ľudí v Turecku chce prísť do Európy. Ak sa bude k tomu ďalej motivovať, bude to znamenať mimoriadne vážne migračné a bezpečnostné problémy,” varoval štátny tajomník.
Prípravu Globálneho rámca OSN pre bezpečnú, riadenú a legálnu migráciu (GCM) dokončili v júli v OSN po 18 mesiacoch rokovaní. Voči tomuto dohovoru sa však medzičasom objavili námietky a viacero európskych štátov – vrátane Slovenska či Maďarska – oznámilo, že sa k tejto iniciatíve nepripoja.
 
Príspevok Maďarský poslanec Németh: Globálny pakt o migrácii je vážnou hrozbou. Ak budeme migrantov motivovať, vzniknú vážne bezpečnostné problémy zobrazený najskôr Hlavné správy.