Budapešť 13. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/MTI-Szilard Koszticsak)
 
Scenár prípadného odchodu maďarskej vládnej strany Fidesz z frakcie Európskej ľudovej strany (EPP) v Európskom parlamente (EP) pred májovými voľbami do EP je nereálny. V stredu to vo vysielaní verejnoprávnej rozhlasovej stanice Kossuth Rádió povedal politológ Örs Farkas

Na snímke šéf Fideszu a maďarský premiér Viktor Orbán

“Predseda frakcie EPP Manfred Weber, ale aj jeho politická skupina v EP vedia, že by odchodom Fideszu európski ľudovci stratili mnoho,” zdôraznil analytik v reakcii na utorňajšiu budapeštiansku schôdzku Webera s predsedom maďarskej vlády Viktorom Orbánom.
Podľa agentúry MTI Farkas poznamenal, že Weberovi osobne záleží na tom, aby Fidesz a jeho spojenci podporili jeho zvolenie za predsedu Európskej komisie. Pripomenul, že strany, ktoré požadujú vylúčenie Fideszu z EPP sú skôr liberálno-centristické. Tie majú iba jedného až dvoch poslancov v EP, na rozdiel od maďarského vládneho bloku Fidesz-KDNP s výrazným počtom zákonodarcov, ktorí by mohli Webera podporiť, dodal politológ.
Weber po schôdzke s Orbánom v utorok povedal, že sa nepodarilo na všetky problémy nájsť riešenie a že táto diskusia bude pokračovať v rámci EPP.
 
Príspevok Maďarský politológ: Odchod Fideszu z EPP je nereálny zobrazený najskôr Hlavné správy.