Budapešť 20. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Tamas Kovacs/MTI via AP)

Poslanci maďarského parlamentu v posledný deň riadnej plenárnej schôdzky pred aprílovými parlamentnými voľbami v utorok otvoria všeobecnú rozpravu k návrhu balíka zákonov vládneho bloku Fidesz-Kresťanskodemokratická ľudová strana (KDNP) na potlačenie nelegálneho prisťahovalectva, tzv. zákona “Stop Sorosovi”.
Ilustračné foto: Poslanci maďarského parlamentu

Spravodajský server Origo.hu v tejto súvislosti pripomína, že opozičné strany budú musieť v rozprave zreteľne dať najavo, či podporujú migračné plány amerického finančníka Georgea Sorosa, alebo chcú Maďarsko chrániť pred prisťahovalectvom.
Balík pozostáva z návrhov troch zákonov. Prvý sa týka povoľovania činnosti organizácií, ktoré podporujú migráciu, druhý rieši poplatky za zahraničné financovanie prisťahovalectva a tretí je o vyhosťovaní osôb, ktoré podporujú a organizujú prisťahovalectvo.
Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó v utorok v Budapešti novinárom povedal, že každý, kto kritizuje vládny návrh protimigračného zákona, spochybňuje suverenitu rozhodovania maďarskej vlády, pretože je zrejmé, že ilegálne prisťahovalectvo je v rozpore so záujmami Maďarska a zbúranie hraničných zábran v rozpore s bezpečnosťou občanov Maďarska.
Hlasovať o návrhu budú však až poslanci nového parlamentu – teda po voľbách 8. apríla.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.