Maďarský parlament vydal rezolúciu, v ktorej odmietol konanie EK proti Poľsku

Budapešť 21. februára 2018 (HSP/Foto:TASR/AP/MTI-Tibor Illyes)

Maďarský parlament včera prijal rezolúciu, v ktorej vyjadril podporu Poľsku v spore s Európskou komisiou ohľadom reformy súdneho systému. Podľa Bruselu ústavné zmeny v Poľsku ohrozujú fungovanie právneho štátu. Európska komisia kvôli tomu začala voči Poľsku procedúrou, ktorá môže obmedziť práva Poľska ako člena EÚ. Uvádza portál Týden.cz.
Na snímke poľský premiér Mateusz Morawiecki (vľavo) a maďarský premiér Viktor Orbán

Inštitúcie EÚ na čele s Európskou komisiou naliehajú na suverénne Poľsko, v ktorom podľa nich hrozí závažné porušenie základných práva. Dôvodom sú hlavne reformy súdneho systému, ktoré v u poľských probruselských strán a bruselských politikov vyvolali obavy o zachovanie nezávislosti súdnictva.
Rezolúcia schválená maďarským zákonodarným zborom označuje spustenie uvedenej procedúry za neprijateľné. Podľa agentúry MTI zároveň zdôrazňuje, že článok 7 únijnej zmluvy “nesmie byť zneužívaný k politickému honu na čarodejnice,” píše sa v maďarskom stanovisku. Maďarský parlament považuje procedúru proti Poľsku za “nebezpečný precedens”, pretože EK posudzuje zákony a zmluvy v krajinách nad svoje právomoci v rozpore s tým, “ako stanovujú zakladajúce dokumenty spoločenstva.”
Stanovisko tiež obsahuje apel parlamentu smerom k maďarskej vláde, aby stála na strane Poľska a aby nepodporila žiaden návrh, ktorý by obmedzil práva zvrchovanej krajiny.

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.