Budapešť 3. mája 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/MTI/Zsolt Szigetvary)

Maďarský parlament bude aj napriek medzinárodnému nátlaku hlasovať o kritizovanom návrhu novely zákona o mimovládnych organizáciách. Podľa komerčnej televíznej stanice ATV to uviedol dnes predseda parlamentnej frakcie vládnej strany Fidesz Lajos Kósa.
Na snímke predseda parlamentnej frakcie maďarskej vládnej strany Fidesz Lajos Kósa

Výzvu na zastavenie implementácie novely vysokoškolského zákona a schvaľovania zákona o mimovládnych organizáciách adresovalo Maďarsku minulý štvrtok Parlamentné zhromaždenie Rady Európy (PZRE). Odôvodnilo to stanoviskom expertov Benátskej komisie Rady Európy (RE).
Podľa slov Kósu diskusia v tejto fáze nemá žiadny význam. Vláda napríklad aj v kauze sporného zákona o dôchodkovom veku sudcov vzala do úvahy až verdikt Súdneho dvora Európskej únie, dodal.
Pre novelu maďarského zákona o vysokých školách schválenú 4. apríla Európska komisia (EK) minulú stredu poslala maďarskej vláde formálny list obsahujúci právnu analýzu. Je to prvý krok k začatiu právneho konania voči členskému štátu pre porušenie legislatívy EÚ.
Na otázku ATV, či vláda po týchto krokoch EK upraví vysokoškolský zákon, Kósa povedal jednoznačné “nie”. “Aj v tomto prípade považujeme za správne, ak sa na konci procedúry vyjadrí komisia, prípadne maďarský ústavný súd, čo potom zohľadníme,” uzavrel.
Novela vysokoškolského zákona nariaďuje, že zahraničná univerzita môže pôsobiť na maďarskom území jedine v prípade, ak funguje aj v štáte svojho pôvodu. Ďalej podľa nových pravidiel bude pre fungovanie univerzity potrebné uzatvoriť medzištátnu dohodu medzi Maďarskom a danou krajinou. Podľa kritikov je pôvodným cieľom vlády premiéra Viktora Orbána znemožniť touto právnou úpravou fungovanie Stredoeurópskej univerzity (CEU), ktorú financuje americký finančník maďarského pôvodu George Soros.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.