Budapešť 24. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Markus Schreiber)

Príčinou zlého výsledku strán únie CDU/CSU Angely Merkelovej v dnešných nemeckých parlamentných voľbách sú utečenci. Merkelová teraz zaplatila cenu za svoju prisťahovaleckú politiku, reagoval na výsledky volieb v maďarskej verejnoprávnej televízii M1 šéf inštitútu Nézöpont Sámuel Mráz Ágoston
Na snímke Angela Merkelová

Inštitút Nézöpont je blízky vláde premiéra Viktora Orbána.
Podľa analytika kancelárka Merkelová nie je v jednoduchej situácii, pretože jej koaličný partner, Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD), dosiahol svoj doteraz najhorší volebný výsledok.
Takýto výsledok volieb sa zrejme zrodil v “protielitárskej” atmosfére, čomu svedčí aj dobrý výsledok strany Alternatíva pre Nemecko (AfD), ktorá je namierená proti terajšiemu režimu, myslí si Mráz Ágoston.
Volebný zisk strán únie CDU/CSU sa podľa volebných odhadov ARD a ZDF pohybuje tesne pod hranicou 33 percent, kým pred štyrmi rokmi to podporilo tieto subjekty 41,5 percenta voličov. Do Spolkového snemu sa po prvý raz dostala aj pravicovopopulistická Alternatíva pre Nemecko (AfD), a to hneď ako tretia najsilnejšia strana. Vyplýva to z prognózy i odhadov volebných výsledkov, ktoré zverejnili dnes viaceré nemecké médiá.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.