Vatikán/ Maďarsko 2. decembra 2016 (HSP/TK KBS/RV/Foto:Pixabay)

Na oficiálnu návštevu Vatikánu prišiel minulý týždeň Tamás Török, šéf zvláštneho úradu na pomoc prenasledovaným kresťanom vo svete. Inštitúciu ustanovila maďarská vláda ako podsekretariát pod Ministerstvom ľudských zdrojov. Spolu so sekretárom tohto ministerstva Bencom Rétvarim ich prijal arcibiskup Paul Richards Gallager, sekretár Svätej stolice pre vzťahy so štátmi. Maďarská delegácia sa potom zišla aj s prefektom Kongregácie pre východné cirkvi a so sekretárom Pápežskej rady Iustitia et Pax.

Ilustračné fotoIlustračné foto

Idea ustanoviť úrad na obranu kresťanov vo svete vznikla po schôdzke európskych kresťanských parlamentných poslancov s predstaviteľmi blízkovýchodných kresťanov, ktorú nedávno hostilo Taliansko. Na konferencii sa zúčastnila aj maďarská delegácia na čele s premiérom Viktorom Orbánom. Akcia, počas ktorej zazneli svedectvá náboženských predstaviteľov i veriacich laikov z Blízkeho východu, Severnej Kórei a z krajín severnej a strednej Afriky, ukázali dramatické rozmery prenasledovania kresťanov v rôznych častiach sveta. Maďarská vláda sa preto rozhodla upozorniť na tento problém zriadením nového úradu. Ako upozorňuje Bence Rétvari, sekretár ministerstva ľudských zdrojov, nie je to po prvýkrát, čo sa Maďarsko v tejto veci angažuje: “Už v roku 2011, teda ešte pred migračnou krízou, počas maďarského predsedníctva Rady Európskej únie, bolo prenasledovanie kresťanov zahrnuté medzi hlavné témy jeho agendy.”

Kresťania sú dnes najprenasledovanejšou skupinou na svete a zároveň sa o nich hovorí najmenej, upozornil maďarský politik. Existujú ďaleko menej početné skupiny, o ktorých sa ďaleko viac hovorí: vznikajú oficiálne vyhlásenia, ideologické dokumenty o legálnej diskriminácii a právnom znevýhodňovaní. Tu však nejde o legálnu diskrimináciu, ale skôr o ohrozenie života, ktorý je nad všetko ostatné. A Maďarsko – ako krajina s kresťanskou tradíciou, kultúrou a náboženstvom – považuje za svoju povinnosť týmto ľuďom pomáhať. Bez preháňania ide o niekoľko miliónov ľudí. Chceme, aby sa týmto problémom nezaoberali iba občianske skupiny a združenia, ale aby túto otázku predložil členský štát aj na Fóre OSN a Rade Európy, uviedli maďarskí politici. Tamás Török povedal, že o podobnej iniciatíve uvažujú aj v Poľsku / Krátené.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.