Budapešť 18. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Maďarsko sa odvolá voči utorkovému rozhodnutiu Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu, na základe ktorého musí Budapešť zaplatiť po 10.000 eur dvojici migrantov z Bangladéša. Povedal to dnes v Budapešti poradca predsedu maďarskej vlády pre vnútornú bezpečnosť György Bakondi

Podľa agentúry MTI poradca povedal, že Maďarsko trvá na svojej migračnej politike, pretože je presvedčené, že nekoná protiprávne. “Systém ochrany našich štátnych hraníc slúži bezpečnosti všetkých európskych občanov,” zdôraznil.

Ilustračné foto

V súvislosti s neprávoplatným rozsudkom ESĽP Bakondi podotkol, že Maďarsko žiadosti o azyl dotknutých osôb posúdilo v zmysle platného práva. O ich vyhostení do Srbska maďarské orgány rozhodli po tom, čo zistili, že Srbsko je bezpečnou “treťou” krajinou.

Pripomenul, že občanov Bangladéša právne zastupoval Maďarský Helsinský výbor, ktorý v každom svojom prejave podporuje migrantov a na každom fóre útočí voči maďarskej migračnej politike.

Dvojica mužov presúvajúca sa po tzv. balkánskej trase prišla v septembri 2015 do juhomaďarského pohraničného mesta Röszke, kde ich ako žiadateľov o azyl zadržiavali 23 dní, na čo ich vrátili naspäť do Srbska. Podľa ESĽP boli títo migranti v Maďarsku zadržiavaní v podmienkach pripomínajúcich väzenie, pričom “nemali prospech z účinných záruk, ktoré by ich ochránili pred vystavením reálnemu riziku neľudského alebo ponižujúceho zaobchádzania”.

Súd poznamenal, že dvojica Bangladéšanov nemala v Maďarsku prístup k právnikom a nedostávala náležité informácie o azylovom konaní. Aj keď jeden z nich dostal informačný leták, nijako mu to nepomohlo, keďže je negramotný.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.