Budapešť 16. apríla (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Zoltan Balogh/MTI via AP)

Tisíce ľudí na budapeštianskom Námestí slobody protestovali v sobotu večer proti obmedzovaniu slobôd a proti politike zastrašovania zo strany vlády premiéra Viktora Orbána. Členka predsedníctva opozičnej strany Demokratická koalícia Judit Földiová po demonštrácii vyvesila na plot Orbánovho domu v Budíne vlajku Európskej únie a nalepila niekoľko transparentov z demonštrácie

Ilustračné foto

Pre spravodajský server magyarnarancs.hu uviedla, že prakticky nikto jej v tejto činnosti nebránil. V dome sa podľa jej slov svietilo. Až neskôr prišlo policajné auto, avšak vtedy už nikto nebol pri dome na ulici Cinege.

“Premiér nikdy nepočúva opozíciu, ale ani Maďarov, ktorí nie sú za Fidesz,” zdôvodnila pre server svoje konanie. Na plot prilepila nápisy “Európu!”, “Slobodnú krajinu!” a “Demokraciu!”.

Účastníci protestu na Námestí slobody, ktorého mottom bolo “Nezostaneme ticho!”, po ukončení zhromaždenia do neskorých večerných hodín pochodovali s rôznymi hudobnými nástrojmi a píšťalami ulicami hlavného mesta a skandovali protivládne heslá.

Medzi rečníkmi zhromaždenia boli aj dvaja demonštranti, ktorí na pondelňajšej demonštrácii hodili na stenu prezidentského paláca fľaše s farbou, za čo ich súd v zrýchlenom konaní odsúdil na verejnoprospešné práce.

Rečníci okrem iného požadovali aj zmenu volebného systému, ktorý si vládna strana Fidesz prispôsobila svojim potrebám.

Takmer stovka domácich a zahraničných demonštrantov v sobotu popoludní na maďarsko-srbských hraniciach v Röszke kritizovala vládu za “neľudské a hanebné” opatrenia, ktorá vláda na potlačenie ilegálnej migrácie prijala.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.