Budapešť 31. marca 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/APKeystone-Salvatore Di Nolfic)
 
Maďarsko má v budúcnosti záujem o pripojenie k Južnému plynovému koridoru, informoval o tom minister zahraničných vecí a obchodu Péter Szijjártó v Baku, kde sa stretol s azerbajdžanským ministrom energetiky Parviz Šachbazov

Na snímke Peter Szijjarto

Zástupcovia oboch štátov diskutovali o krokoch realizácie projektu, perspektíve jeho rozšírenia a otázkach zvýšenia priepustnosti plynovodu.
Szijjártó zástupcov Azerbajdžanu informoval o dôležitosti otázky plynu pre jeho krajinu a plánoch na diverzifikáciu plynového trhu, informujú ruské médiá.
Szijjártó a Šachbazov si vymenili názory aj v ďalších smeroch spolupráce v energetickej sfére a regionálnej energetickej bezpečnosti.
Na základe výsledkov rokovaní sa strany dohodli na vytvorení pracovnej skupiny, ktorá sa bude zaoberať rozvojom v oblasti energetiky.

Prezident Azerbajdžanu Ilham Alijev v roku 2018 spustil Južný plynový koridor, ktorý počíta s vytvorením infraštruktúry na dodávky azerbajdžanského plynu do Európy. Prvé dodávky začnú v roku 2020.
20. februára európsky komisár pre rozpočet a ľudské zdroje Günther Oettinger oznámil, že Európska únia v najbližšom desaťročí plánuje zdvojnásobiť dodávky azerbajdžanského plynu na 20-25 miliárd kubických metrov plynu.

 
Príspevok Maďarsko má záujem o plyn, ktorý nepôjde z Ukrajiny zobrazený najskôr Hlavné správy.