Budapešť 20. septembra  2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)

Delegácia Výboru Európskeho parlamentu pre kontrolu rozpočtu (CONT) ukončila dnes trojdňovú návštevu Maďarska. Počas nej preverovala využitie fondov Európskej únie vrátane politicky citlivého projektu železnice vo Felcsúte, kde vyrastal premiér Viktor Orbán
Ilustračné foto

Podľa spravodajského servera hvg.hu vyvolala mimoriadnu pozornosť maďarskej politickej a mediálnej scény utorňajšia návšteva delegácie v obci Felcsút vo Fejérskej župe, kde vyrastal Orbán a kde z fondov EÚ vybudovali úzkorozchodnú železnicu.
Delegáciu vedenú nemeckou liberálnou poslankyňou Inge Grässleovou vítala vo Felcsúte skupinka maďarských opozičných poslancov transparentom, na ktorom v angličtine uviedli: “Krádežou peňazí európskych daňových poplatníkov sa stal Viktor Orbán najbohatším Maďarom. Zlodejom je Orbán, nie Maďari!”
Pred návštevou delegácie minister riadiaci úrad vlády János Lázár napísal predsedovi CONT-u list, v ktorom vyjadril svoje pohoršenie, že výbor si z niekoľkých desaťtisícov spolufinancovaných projektov vybral na preverovanie práve ten, ktorý zrealizovali v Orbánovom rodisku.
“Maďarsko je aktívnym a úspešným členom EÚ,” povedala dnes pri zhodnotení návštevy Grässleová, ktorá odmietla akýkoľvek politický podtón preverovania projektov. “Nechceme sa stať v žiadnej forme súčasťou volebného boja,” zdôraznila.
Vedúca deväťčlennej delegácie poslancov EP, medzi ktorými boli traja maďarskí europoslanci, pripomenula, že ide už o druhú plánovanú návštevu Maďarska, že nejde o žiadnu senzáciu a že plánujú aj ďalšie. Pre tejto príležitosti preverovali vinársky projekt v Szekszárde, turistickú investíciu v Baji, železnicu vo Felcsúte, ale aj dva projekty v Budapešti.
Podľa jej slov delegácia ešte chce vidieť dokumentáciu jedného z budapeštianskych projektov. V súvislosti s felcsútskou železnicou Grässleová dodala, že ju presvedčili o tom, že projekt patrí medzi tie, pri ktorých je možné diskutovať, či ich je potrebné podporovať z fondov Únie až v takej miere.