Budapešť 26. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP/MTI-Tibor Illyes)
 
Maďarsko chce prešetriť podmienky úverovej dohody s Ruskom v rámci projektu výstavby nových energetických blokov atómovej elektrárne Paks, oznámila agentúra Bloomberg s odvolaním sa na maďarského ministra pre rozvoj atómovej elektrárne Paks Jánosa Süliho

Ilustračné foto

“Maďarsko chce v prípade prieťahov začať platiť úroky z ruskej pôžičky neskôr, než predpokladá teraz zmluva,” vyhlásil minister v Budapešti.
Koncom roku 2014 podpísali Rusko a Maďarsko dokumenty o výstav nových eenergetických blokov č. 5 a 6 s reaktorovými zariadeniami jediné atómovej elektrárni v Maďarsku Paks podľa pokrokového ruského projektu VVER-1200, ktorý zodpovedá tým najnovším, tzv. “Postfukušimským” bezpečnostným normám. Rusko poskytne Maďarsku na projekt Paks 2 štátnu pôžičku v sume až 10 miliárd eur, celková hodnota výstavby činí 12,5 miliardy eur.
Na začiatku roka 2017 v maďarskej vláde oznámili, že Budapešť môže preskúmať variantu finančné pôžičky na výstavbu nových energetických blokov atómovej elektrárne Paks, ak budú úroky nižšia, než z ruskej pôžičky.
 
Príspevok Maďarsko chce prešetriť dohodu s Ruskom o atómovej elektrárni Paks zobrazený najskôr Hlavné správy.