Maďarsko: Časť opozície žiada “zmenu a spravodlivosť v roku 2018”

Budapešť 18. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ladislav Vallach)

Zmenu a spravodlivosť v roku 2018 požadovali protestujúci v sobotu v Budapešti na protivládnom podujatí zorganizovanom maďarským Hnutím spoločný štát za účasti viacerých maďarských opozičných strán a občianskych organizácií.
Ilustračné foto

Na zhromaždenie, ktoré sa malo pôvodne konať 23. októbra počas štátneho sviatku protikomunistickej revolúcie z roku 1956 a ktoré organizátori pre nepriaznivé počasie napokon odvolali, prišlo do Gödör Klubu niekoľko stoviek protestujúcich.
Z opozičných strán prišli zástupcovia a sympatizanti Maďarskej socialistickej strany (MSZP), Demokratickej koalície (DK) expremiéra Ferenca Gyurcsánya, Spolu (Együtt), Dialóg pre Maďarsko (PM) a Liberáli.
Zástupcovia Hnutia moderné Maďarsko (MoMa) a Hnutia Momentum sa ospravedlnili, pretože majú iné aktivity. Ochranárska strana Politika môže byť iná (LMP) avizovala, že sa nezúčastní protestu.
Protestujúci žiadali odstúpenie Orbánovej vlády, ktorá podľa nich zodpovedá za množstvo nespravodlivosti v krajine. “Cieľom je spoločne určiť požiadavky, ktoré maďarská spoločnosť požaduje od novej, spravodlivej moci,” vyhlásil aktivista hnutia Márton Gulyás.
Podľa aktuálnych výsledkov prieskumov verejnej mienky inštitútu Závecz Research vládna strana Fidesz posilnila a udržiava si vedenie s 31-percentnou podporou voličov, pričom ultrapravicový Jobbik je s desiatimi percentami najsilnejšou opozičnou stranou, jeho preferencie klesli. MSZP oslabila o percento na osem percent a DK posilnila o percento na šesť percent. LMP by volilo päť percent. Ďalšie strany neprekročili prah vstupu do parlamentu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Komentujte :)