Bratislava 24. marca 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR – Radovan Stoklasa)
 
Skupina maďarských intelektuálov vyzýva voličov maďarskej národnosti pred druhým kolom prezidentských volieb, ktoré sa uskutočnia už o necelý týždeň 30. marca, aby “využili svoje volebné právo a nenechali sa pomýliť”. Uvádza sa to v stanovisku, ktoré podpísali novinár Péter Miklósi, univerzitný profesor András Mészáros, právnik Gábor Zászlós, ekonóm Zsolt Bindics, politilóg a bývalý veľvyslanec Kálman Petőcz, trénerka Lilla Bolemant z Občianskeho združenia Phoenix, redaktorka Ildikó Nagy a psychiater a publicista Péter Hunčík

Voľby prezidenta SR 2019

Píšu, že v prvom kole prezidentských volieb preukázali voliči maďarskej národnosti zodpovedný postoj a dôrazne odmietli extrémizmus “a jednoznačne sa postavili za kandidátku, ktorá sľubuje zásadnú politickú a spoločenskú zmenu”.
Ako sa ďalej uvádza v ich stanovisku, v posledných dňoch zaregistrovali, že niektoré médiá v Maďarsku, vrátane verejnoprávnych, informujú o voľbách na Slovensku tendenčne, pričom zverejňujú neoverené, nepravdivé a zavádzajúce informácie. “Považujeme za poľutovaniahodné, ak majú tieto aktivity slúžiť zneisteniu voličov maďarskej národnosti na Slovensku a neprípustnému ovplyvňovaniu volieb v susednom štáte,” konštatujú maďarskí intelektuáli a dodávajú, že zásadne odmietajú, aby sa sloboda prejavu zneužívala na šírenie zámerných dezinformácií a strachu. “Nenechajme sa teda zviesť diskreditačnou kampaňou opätovne zneužívajúcou meno Georgea Sorosa, ktorá sa šíri z niektorých kruhov v Maďarsku i u nás”.
Na základe výsledkov prvého kola volieb je favoritkou na získanie funkcie hlavy štátu Slovenskej republiky Zuzana Čaputová. “Prezidentská kandidátka je zástankyňou očisty verejného života, otvorenej diskusie a dôveryhodných činov. Môže naštartovať proces navrátenia krajiny na cestu spravodlivosti a právneho štátu. Zuzana Čaputová nikoho nevylučuje, nerozdúchava nenávisť a je presvedčenou zástankyňou demokratického dialógu. Podporuje myšlienku konkurencieschopného, sociálne spravodlivého, otvoreného Slovenska,” píšu v stanovisku a dodávajú, že veria, že Maďari na Slovensku sa nenechajú oklamať a 30. marca pôjdu k volebným urnám v ešte väčšom počte ako v prvom kole a rozhodnú správne.
 
Príspevok Maďarskí intelektuáli vyzývajú voličov, aby sa nenechali pomýliť dezinformáciami zobrazený najskôr Hlavné správy.