Budapešť 6. apríla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/MTI/Zoltan Mathe)
 
Lídri Maďarska a Poľska odhalili v piatok v Budapešti spoločne pamätník s názvom Memento za Smolensk, venovaný obetiam leteckého nešťastia, pri ktorom v roku 2010 pri meste Smolensk na západe Ruska zahynulo 96 ľudí vrátane vtedajšieho poľského prezidenta Lecha Kaczyňského a jeho manželky.

Na sníímke Viktor Orban pred pamätníkom

Na piatkovej ceremónii sa zúčastnili maďarský premiér Viktor Orbán, poľský premiér Mateusz Morawiecki i predseda poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczyňski, ktorý pri tomto nešťastí prišiel o brata-dvojča.
Kaczyňski zriadenie pamätníka označil za “krásne gesto” prispievajúce k posilneniu priateľstva medzi oboma krajinami. Tento politik, ktorý má pravicovými názormi blízko k nacionalistickej a populistickej politike maďarského premiéra Orbána, vyzval Maďarov, aby v nedeľňajších parlamentných voľbách dali hlas práve Orbánovej strane Fidesz.
Samotný Orbán, ktorý vo svojej predvolebnej kampani uplatňuje tvrdú protiimigračnú rétoriku, povedal, že je na Poľsku a Maďarsku, aby strednú Európu udržali “národnú a kresťanskú”.
 
Príspevok Maďarskí a poľskí lídri odhalili v Budapešti pamätník havárie pri Smolensku zobrazený najskôr Hlavné správy.