Budapešť 26. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Americký finančník George Soros začal v uplynulých týždňoch v Bruseli viesť neskrývanú intenzívnu lobistickú činnosť namierenú voči Maďarsku. Povedal to dnes v Budapešti zástupca predsedu parlamentnej frakcie maďarskej vládnej strany Fidesz Gergely Gulyás.

Na snímke zástupca predsedu parlamentnej frakcie maďarskej vládnej strany Fidesz Gergely Gulyás

Podľa agentúry MTI politik Fideszu označil za šokujúce, koľko poslancov Európskeho parlamentu (EP) je v priamom kontakte so Sorosom, prípadne s organizáciami, ktoré financuje.

Cieľom finančníka podľa Gulyása je v skutočnosti zabrániť migračnej politike, ktorú vedie maďarská vláda, a otvorenie hraníc pred migrantmi. K tomu hľadá po celej Európe spojencov, dodal.

“Slobodne zvolená maďarská opozícia je veľmi slabá, avšak Soros je o to silnejší, zvlášť na medzinárodnom poli,” konštatoval podpredseda frakcie Fideszu.

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán bude dnes na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu v Bruseli obhajovať kontroverznú novelu vysokoškolského zákona. Jej cieľom je podľa Orbánových oponentov znemožniť fungovanie Stredoeurópskej univerzity v Budapešti (CEU), ktorú financuje Soros.

Gulyás v tejto súvislosti povedal, že od bruselskej diskusie očakáva, že vysvitne, že záležitosti, pre ktoré Orbán prijal pozvanie do Bruselu, nie sú vôbec hodné fóra EP.

Pre novelu maďarského zákona o vysokých školách dnes Európska komisia (EK) poslala maďarskej vláde formálny list obsahujúci právnu analýzu. Je to prvý krok k začatiu právneho konania voči členskému štátu pre porušenie legislatívy EÚ.

EK v tomto prvom právnom kroku poukázala na to, že novela maďarského zákona je v rozpore s európskymi pravidlami. Budapešť má jeden mesiac na odpoveď. Ak Maďarsko právne zistenia EK nevyvráti, bude čeliť konaniu vo veci porušenia právnych predpisov EÚ.