Budapešť/Brusel 18. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Maďarsko berie na vedomie a vôbec nesúhlasí s rozhodnutím Súdneho dvora Európskej únie v Luxemburgu, ktorý 6. septembra zamietol žaloby Slovenska a Maďarska proti dočasnému mechanizmu EÚ na prerozdeľovanie utečencov na základe kvót
Na snímke hovorca maďarskej vlády Zoltán Kovács

Vyhlásil to dnes v Bruseli hovorca maďarskej vlády Zoltán Kovács, podľa ktorého sa však právny a politický boj proti kvótam z mnohých hľadísk iba teraz začína.
Hovorca na medzinárodnej tlačovej konferencii podľa agentúry MTI zdôraznil, že Maďarsko bolo jednou z členských krajín Únie, ktoré v súvislosti s migračnou krízou splnili všetky svoje povinnosti.
“Máme čisté svedomie. Maďarské opatrenia na ochranu hraníc fungujú,” povedal Kovács, ktorý v mene maďarského kabinetu odmietol jednostranne interpretovanú a zaujatú definíciu solidarity, ktorá je zúžená na účasť v mechanizme kvót.
V dokumentoch EÚ podľa jeho slov nie je zadefinovaný pojem solidarity, ktorá by v ponímaní maďarskej vlády mala byť naplnená dodržiavaním pravidiel danou krajinou.
Hovorca pripomenul, že Maďarsko v uplynulých dvoch rokoch minulo na ochranu južných hraníc 883 miliónov eur, pričom chránilo nielen seba, ale napríklad aj Rakúsko či Nemecko. “Maďarsko preto očakáva solidaritu od zvyšných štátov Únie i od jej inštitúcií,” uzavrel Kovács.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.