Budapešť 18. novembra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Francisco Seco, SITA/AP-Jean-Francois Badias)

Maďarská vláda ocenila, že Výbor Európskeho parlamentu pre zahraničné veci (AFET) v pondelok v Bruseli podporil maďarského kandidáta Olivera Várhelyiho na post člena novej Európskej komisie (EK), informovala agentúra MTI

Na snímke Oliver Várhelyi

V poradí druhý maďarský nominant na eurokomisára Várhelyi dostal v pondelok odobrenie výboru AFET, aby sa mohol stal členom nastupujúcej EK pod vedením Ursuly von der Leyenovej.

„Podkopávanie maďarskej opozície, ktorej cieľom bolo, aby Maďarsko nemalo eurokomisára, neuspelo,“ píše sa vo vyhlásení maďarskej vlády.

Na snímke Ursula von der Leyenová

Pozíciu komisára pre politiku rozširovania Európskej únie (EÚ) a susedskú politika považuje maďarský kabinet za kľúčovú z hľadiska posilnenia EÚ, rozšírenia Únie o krajiny západného Balkánu, ale aj z pohľadu ochrany balkánskej migračnej trasy.

„Vieme, že to všetko nie je záujmom síl podporujúcich prisťahovalectvo. Dúfame, že nová EK prinesie vyváženejšie a triezvejšie vedenie EÚ a že sa otvorí nové obdobie v európskej prisťahovaleckej politike.

Várhelyi, ktorý by mal riadiť portfólio susedskej politiky a rozširovania minulý štvrtok (14.11.) nepresvedčil všetkých členov AFET. V súlade s vnútornými pravidlami europarlamentu musel preto v pondelok maďarský nominant zodpovedať dodatočné písomné otázky poslancov.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj