Budapešť 9. januára 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ladislav Vallach)
 
Maďarská vláda nemieni upravovať novelu zákonníka práce týkajúcu sa nadčasov. V súvislosti s požiadavkami odborárov to v utorok večer v Budapešti uviedol v rozhovore pre komerčnú televíziu Echo TV štátny tajomník úradu vlády pre medzinárodnú komunikáciu Zoltán Kovács

Ilustračné foto

Odborári odovzdali v utorok list adresovaný predsedovi vlády Viktorovi Orbánovi, v ktorom celoštátny výbor na prípravu štrajku a demonštrácie (OSZDB) sformuloval požiadavky v štyroch bodoch – vrátane odvolania uvedenej spornej novely zákonníka práce. Dokument prevzal pracovník rezortu pre inovácie.
“Ide o zákon, ktorý je založený na dobrovoľnej báze a schválil ho parlament. Úlohou vlády je realizovať zákon,” povedal Kovács, podľa ktorého pred prijatím novely bol návrh prerokovaný s odborovými organizáciami.
Na otázku moderátora televízie, či kabinet určí osobu, ktorá by rokovala so zástupcami odborov, štátny tajomník zdôraznil, že vláda nezvykne reagovať na žiadne ultimáta.
Ministerstvo financií v tejto súvislosti pre ATV uviedlo, že “divadelnými požiadavkami organizátorov demonštrácií financovaných americkým finančníkom Georgeom Sorosom sa vláda nebude zaoberať”.
Odborári v liste upozorňujú, že medzi nimi a kabinetom neexistuje vecná konzultácia. V dokumente podpísanom predsedom Maďarského zväzu odborárov (MASZSZ) Lászlóom Kordásom, predsedom Fóra spolupráce odborárskych organizácií (SZEF) Andrásom Földiákom a predsedom Odborárskeho bloku inteligencie (ÉSZT) Lászlóom Kutim požadujú:
— prehodnotenie zákonníka práce a odvolanie jej novely týkajúcej sa rozšírenia ročného rámca nadčasov;
— zmenu regulácie práva na štrajk a obnovenie vecného sociálneho dialógu, ktorý by odrážal záujmy pracujúcich;
— úpravu miezd, minimálnej mzdy, znovuzavedenie mimomzdových prostriedkov, úpravu miezd vo verejnej sfére a zavedenie minimálnej mzdy pre absolventov vysokých škôl;
— vypracovanie pružného systému odchodu pracovníkov do dôchodku a ďalšie úpravy dôchodkového systému.
Odborári tiež v liste vyzvali vládu, aby v súlade so zákonom o štrajku kabinet do piatich dní určil účastníka procesu vyjednávania. Na sobotňajšom (5.1.) protivládnom protestnom zhromaždení v Budapešti pred vyše 5000 protestujúcimi na Kossuthovom námestí Kordás vyhlásil, že ak odborárom vláda nevyhovie, potom zorganizujú celoštátny výstražný štrajk.
 
Príspevok Maďarská vláda nemieni ustupovať požiadavkam odborárov zobrazený najskôr Hlavné správy.