Budapešť 16. novembra 2018 (TASR/HSP/Foto:pxhere)
 
Rozdávanie bankových kariet migrantom otvára množstvo otázok. Povedal vo štvrtok večer vo verejnoprávnej televízii M1 hovorca maďarskej vlády Zoltán Kovács

Ilustračné foto

Podľa agentúry MTI ako príklad uviedol nasledovné nezodpovedané otázky: “Kto preveruje údaje? Na čo sú finančné prostriedky použité? Akým spôsobom sú pri poskytovaní týchto kariet filtrovaní zločinci, prípadne tí, čo sú spojení s terorizmom?”
Kovács konštatoval, že teoreticky by mali byť bankové karty pre migrantov použiteľné len v rámci programu fungujúceho na území Grécka, avšak zaznamenali ich už aj v krajinách susediacich s Gréckom, nachádzajúcich sa na západobalkánskej migračnej trase.
“Pre občana členskej krajiny Európskej únie je nepredstaviteľné, aby vošiel do banky a nemusel by sa legitimovať. Banková karta bez mena nezodpovedá takejto požiadavke,” namietal Kovács.
Podľa Kovácsa takto funguje systém, ktorého zrejmým zámerom je priviesť čo najviac migrantov do Európy. “V tom je rozpor medzi organizovaním prisťahovalectva a snahou zastaviť migráciu,” zdôraznil hovorca vlády, ktorý kritizoval aj úvahy o zavedení víz pre migrantov. Takýto návrh sa majú jeho slov údajne opäť posudzovať poslanci Európskeho parlamentu.
 
Príspevok Maďarská vláda: Bankové karty rozdávané migrantom otvárajú viaceré otázky zobrazený najskôr Hlavné správy.