Budapešť 5. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michel Euler)

Maďarská polícia zakázala dnešné blokovanie budapeštianskych mostov, ktoré avizovali v utorok večer demonštranti protestujúci proti novele vysokoškolského zákona

Nová právna norma schválená v utorok parlamentom totiž ohrozuje fungovanie Stredoeurópskej univerzity (CEU) založenej americkým finančníkom maďarského pôvodu Georgeom Sorosom.

Demonštranti protestujú proti schválenej novele vysokoškolského zákona pred Stredoeurópskou univerzitou (CEU) v Budapešti 4. apríla 2017. Novela sa najviac dotkne CEU založenej v roku 1991 americkým finančníkom maďarského pôvodu Georgeom Sorosom

Spravodajský server portfolio.hu uviedol, že dnešnú protestnú akciu nahlásila súkromná osoba. V zmysle právoplatného rozhodnutia polície je táto demonštrácia, požadovaná v súlade s ustanoveniami zákona o zhromažďovaní, zakázaná.

Demonštranti v utorok vyhlásili, že každé dve hodiny uzatvoria jeden z mostov hlavného mesta a budú tak robiť až dovtedy, kým vláda tento zákon neodvolá.

V zdôvodnení zákazu polícia uviedla, že protest na mostoch by znemožnil dopravu medzi budínskou a peštianskou stranou Budapešti.

Spravodajský portál index.hu informoval, že blokovanie jedného z mostov plánované na 08.00 h sa nekonalo.

Podľa nových pravidiel bude môcť zahraničná univerzita na maďarskom území existovať jedine v prípade, ak funguje aj v krajine svojho pôvodu. Ďalej bude potrebné do pol roka od nadobudnutia účinnosti novely uzatvoriť príslušnú medzištátnu dohodu medzi Maďarskom a danou krajinou.

Stredoeurópsku univerzitu založil Soros v roku 1991.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.