Budapešť 17. februára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/MTI/Szilard Koszticsak)

Maďarská vláda svojimi snahami o väčšiu národnú suverenitu v rámci Európskej únie dosiahne iba to, že kľúčové krajiny Únie pristúpia k užšej integrácii bez Maďarska. Povedal to dnes v Budapešti Tamás Meszerics, poslanec Európskeho parlamentu (EP) za maďarskú opozičnú stranu Politika môže byť iná (LMP). 

Na snímke maďarský premiér Viktor OrbanNa snímke maďarský premiér Viktor Orban

Podľa Meszericsa by mohla týmto spôsobom vzniknúť dvojrýchlostná, prípadne viacrýchlostná Európa, a Maďarsko zostane na jej periférii, informovala agentúra MTI.  Dvojrýchlostná Európa je už vlastne realitou, povedal europoslanec v súvislosti s rozdielnymi postojmi k vnútornej reforme únie, ktorú tento týždeň prerokoval EP.

Reformné návrhy podľa Meszericsa smerujú k tomu, aby sa aktuálnym výzvam – od prekonania ekonomickej krízy až po migráciu – čelilo prehĺbením európskej spolupráce. Maďarská a poľská vláda naopak požadujú vrátenie viacerých kompetencií jednotlivým členským štátom. “Takéto snahy sú beznádejné,” dodal Meszerics.

“(Maďarský premiér Viktor) Orbán by mal – namiesto hrania sa na falošného proroka – radšej hovoriť o tom, čím by Maďarsko mohlo prispieť k zomknutiu Európy,” uzavrel europoslanec za LMP.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.