Užhorod/Budapešť/Moskva 11. apríla 2017 (HSP/Foto:TASR)

Maďarsko v mnohých smeroch intenzívne podporuje svoju menšinu a sympatizantov na Podkarpatskej Rusi, ktorá je dnes oficiálne Zakarpatskou oblasťou Ukrajiny. Snaží sa budovať vzťahy s predstaviteľmi miestnych regionálnych elít, s podnikateľmi i bežnými občanmi Ukrajiny, z ktorých mnohí sú však i maďarskými občanmi, pretože prijali aj druhé, maďarské občianstvo

Na snímke ruský prezident Vladimír Putin

V tomto duchu bola aj návšteva štátneho tajomníka maďarského ministerstva zahraničných ekonomických vzťahov a zahraničných vecí Leventeho Magyara na Podkarpatskej Rusi. Magyar informoval miestnych podnikateľov o možnosti získať finančnú podporu a úver v rámci Budapešťou rozpracovaného plánu ekonomického rozvoja „Egán ede“. Je zjavné, že Maďarsko sa snaží formovať miestnu podnikateľskú vrstvu lojálnu k Maďarsku. Program Budapešť spustila už v roku 2016 a za ten čas tisíce maďarských podnikateľov na Podkarpatskej Rusi dostali z Maďarska peniaze na začatie podnikania.

Budapešť bojuje za Maďarov na Ukrajine i za tých, ktorých sa snaží pomaďarčiť, aj diplomatickou cestou. Po návšteve ruského prezidenta Vladimira Putina v maďarskom hlavnom meste ruský minister zahraničia Sergej Lavrov v rozhovore pre televíziu NTV vyhlásil: „Nedávno sme boli v Budapešti v rámci delegácie prezidenta Putina. Naši maďarskí kolegovia vyjadrovali seriózne obavy kvôli situácii maďarskej menšiny na Zakarpatí. Hovorili o tom, že je to menšina, ktorá v podstate žije výlučne vďaka humanitárnej pomoci zo strany Maďarska,“ povedal Lavrov. Ruský minister zahraničia tiež povedal, že všetky výzvy Budapešti Kyjevu, aby ukrajinská vláda urobila niečo pre svojich občanov maďarského pôvodu, dosiaľ nemali nijaký efekt.

Minister zahraničia Lavrov nespomenul, že by sa mu slovenská vláda sťažovala na postavenie slovenskej menšiny, či dokonca Rusínov na Podkarpatskej Rusi. Nie je známe, že by sa minister zahraničia slovenskej vlády Lajčák postavil na obranu Slovákov a sympatizanov Slovenska na Ukrajine. Nevedno ani to, kedy ruský prezident Vladimir Putin navštívi Bratislavu. Dostal vôbec pozvanie?

Vladimír Mohorita

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.