Budapešť 20. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Zoltan Mathe)

Maďari dnes oslavujú štátny sviatok zakladateľa štátu – prvého uhorského kráľa sv. Štefana. V Budapešti sa ústredné oslavy začali na Kossuthovom námestí pred budovou parlamentu vztýčením štátnej vlajky s vojenskou poctou a zložením prísahy dôstojníkov maďarskej armády
Ilustračné foto

Svätý Štefan I., pôvodným menom Vajk, bol v období rokov 995-997 kniežaťom Nitrianskeho kniežatstva, v rokoch 997-1000 veľkokniežaťom Uhorska a od roku 1000 do roku 1038 bol prvým kráľom Uhorska. Zomrel 15. augusta 1038 a 20. augusta 1083 ho vyhlásili za svätca.
Arpádovci bol pôvodne najmocnejší náčelnícky rod staromaďarského kmeňového zväzu, neskôr vládnuci rod Uhorska od roku 1000 do roku 1301. Z dynastie pochádzalo celkovo 24 uhorských kráľov.
Na ústredné oslavy štátneho sviatku pripravili tento rok leteckú šou a prehliadku plavidiel na Dunaji. Nad riekou poletia tri bojové lietadlá ozbrojených síl JAS-39 Gripen, formácia prieskumných lietadiel a ľahkých vrtuľníkov. Medzi plavidlami sa predstavia armádne lode určené na odmínovanie, ale aj civilné plavidlá. Verejnosti dnes sprístupnia aj muzeálnu loď Lajta Monitor.
Vyvrcholením osláv v Budapešti bude po zotmení tradičný ohňostroj, ktorý teraz pripravili na úseku Dunaja medzi Reťazovým mostom a Margitiným mostom.
Prvý ohňostroj usporiadali v Budapešti na výročie založenia štátu v roku 1927 a odvtedy je každoročne hlavnou atrakciou štátneho sviatku Maďarov. Výnimkou bolo desať rokov nasledujúcich po revolúcii v roku 1956.
V roku 2006 vypukla počas ohňostroja panika po tom, čo mesto zasiahla prudká búrka. Napriek tomu pyrotechnickú prehliadku neprerušili. Päť ľudí zahynulo a stovky sa zranili, mnohí ťažko. Vďaka prísnym preventívnym bezpečnostným opatreniam v uplynulých rokoch už nedošlo v súvislosti s ohňostrojom k vážnejším nehodám.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.