Madagaskar 10. apríla 2018 (HSP/TK KBS/RV/Foto:PrintScreen:Vatikan)
 
V nedeľu 15. apríla dostane Madagaskar nového blahoslaveného mučeníka. Je ním laik Lucián (Lucien) Botovasoa (1908-1947), otec rodiny, učiteľ, katechéta a člen Františkánskeho svetského rádu, ktorý zomrel v roku 1947 ako mučeník. V rodisku Božieho služobníka, meste Vohipeno pri východnom pobreží Madagaskaru bude slávnosti blahorečenia predsedať prefekt Kongregácie pre kauzy svätých kardinál Angelo Amato SDB.

Madagaskar čaká blahorečenie mučeníka Luciána

Lucián Botovasoa sa narodil v roku 1908 ako prvý z deviatich detí. Jeho otec patril k prvým pokrsteným obyvateľom Madagaskaru v novšom období evanjelizácie v 19. storočí. Lucián bol vynikajúci učiteľ a zasvätil svoj život vzdelávaniu detí – ako školskému, tak aj náboženskému vo farnosti. Ovládal mnoho rečí: okrem rodného jazyka to bola aj francúzština, latinčina, angličtina, nemčina a čínština.
Lucián vyštudoval v škole jezuitov. Ako 22-ročný sa oženil a stal sa otcom 8 detí, z ktorých 3 zomreli v útlom veku. Od roku 1940 bol členom Františkánskeho svetského rádu s túžbou šíriť Evanjelium a príklad sv. Františka. Opravdivo si osvojil františkánsku charizmu a chudobný životný štýl, o čom svedčilo aj jeho jednoduché odievanie a pravidelné postenie sa.
Mučenícku smrť podstúpil v roku 1947 počas povstania za nezávislosť Madagaskaru od Francúzska, pri ktorom došlo ku krvavému prenasledovaniu kresťanov. Ako priateľ francúzskych misionárov a šíriteľ ich náboženstva bol Lucián Botovasoa pokladaný zo strany povstalcov za zradcu a bez súdneho procesu bol popravený sťatím.
 
Príspevok Madagaskar čaká blahorečenie mučeníka Luciána, katechétu a otca rodiny zobrazený najskôr Hlavné správy.