Macronovu “politiku bohatých” kritizujú už aj jeho ekonomickí poradcovia

Paríž 14 júna 2018 (HSP/Foto: TASR/AP-Stephane de Sakutin)
 
Traja francúzski ekonómovia, ktorí sa spolupodieľali pri vytváraní politického programu pre prezidenta Emmanuela Macrona, odsudzujú Macronovu doterajšiu nevyváženú reformnú politiku, ktorá neuspokojivo rieši sociálnu oblasť a stojí skôr na strane bohatších vrtiev

Na snímke francúzsky prezident Emmanuel Macron

Francúzsky denník Le Monde podotýka, že doteraz kritika vychádzala len od niekoľkých poslancov, ale teraz sa týka najbližších spolupracovníkov hlavy štátu.
Sú nimi Philippe Aghion, Philippe Martin a Jean Pisani-Ferry, ktorí v dôvernom liste zaslanom 4. júna do Elyzejského paláca “bijú na poplašný zvon” kritizujúc údajnú nerovnováhu politiky premiéra Edouarda Philippa “ľahostajnú k sociálnej otázke”.
Uvádzajú tiež, že prezident stráca svoje sympatie u čoraz väčšieho počtu občanov, vrátane “tých horlivých zástancov z roku 2017”, keď v prezidentských voľbách dali hlas práve Macronovi alebo ho politickým programom podporovali. Kritizujú hlavne nenapĺňanie toho bodu programu, ktorý má stierať sociálne nerovnosti medzi občanmi, a práve tým by sa mal zaoberať, ako to aj v kampani sľúbil.
Pred voľbami vyhlasoval, že “nie je pravicový, ani ľavicový”. Traja ekonómovia ale vyjadrujú v liste práve “obavy, že politika štátu smeruje výrazne doprava v snahe zaplniť voľné miesto na politickej scéne po odchode konzervatívnych republikánov, ktorí teraz v prechádzajú krízou”.
 
Prezident bohatých
Od Macronovho zvolenia ubehol jeden rok a niektorí ho za jeho úradovanie nazývajú “prezidentom bohatých”. Uvedená kritika od troch ekonómov akoby hodnotila jeho ročné pôsobenie.
“Prezident musí hovoriť o probléme nerovností a túto diskusiu nenechať na svojich oponentov,” píšu ďalej podľa agentúry Reuters ekonómovia. Navrhujú, aby sa zvýšila dedičská daň pre bohatých, zmiernili daňové úľavy na investície do nehnuteľností a odvolať sľub o rušení dane z nehnuteľností pre najbohatších “20 percent”.
 
 
Príspevok Macronovu “politiku bohatých” kritizujú už aj jeho ekonomickí poradcovia zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)