Paríž 19. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Hassene Dridi)
 
Francúzsky prezident Emmanuel Macron zaželal v pondelok Rusku úspech v jeho politickej, demokratickej, ekonomickej a spoločenskej modernizácii po tom, ako Vladimir Putin vyhral v nedeľu prezidentské voľby.

Na snímke francúzsky prezident Emmanuel Macron

V telefonickom rozhovore s Putinom pripomenul Macron svoju oddanosť “konštruktívnemu dialógu” medzi Ruskom, Francúzskom a Európou, uviedol úrad francúzskeho prezidenta vo vyhlásení.
Macron vyzval ruské úrady, aby “objasnili úlohy” v prípade otrávenia bývalého ruského špióna v Británii a aby “určite stiahli kontrolu nad potenciálnymi programami” nedeklarovanými Organizácii pre zákaz chemických zbraní.
Francúzsky prezident taktiež vyjadril znepokojenie nad situáciou v severosýrskom meste Afrín a v regióne Ghúta neďaleko sýrskeho hlavného mesta Damask. Vyzval Rusko, aby urobilo všetko pre zastavenie bojov a zamedzenie stratám na životoch civilistov v týchto oblastiach.
Agentúra AP pripomína, že Putin v pondelok na stretnutí so svojimi protikandidátmi v Kremli vyzval všetky politické sily v Rusku na zjednotenie s cieľom vyriešiť problémy krajiny. Hlavný je podľa neho boj proti chudobe a zmenšenie rozdielov medzi bohatými a chudobnými. Taktiež vyhlásil, že jeho krajina sa bude snažiť o konštruktívne vzťahy s inými štátmi a nezapojí sa do pretekov v zbrojení.
 
Svetoví lídri zagratulovali Putinovi k volebnému víťazstvu
Staronovému prezidentovi Putinovi zablahoželali aj ďalší svetoví lídri. Informovala o tom v pondelok agentúra TASS s odvolaním sa na Kremeľ.
Putin telefonoval s viacerými náprotivkami – azerbajdžanským prezidentom Ilhamom Alijevom, arménskym prezidentom Seržom Sarkisjanom, bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom, kirgizským prezidentom Sooronbajom Žeenbekovom, čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom, tadžickým prezidentom Emomalim Rachmonom, uzbeckým prezidentom Šavkatom Mirzijojevom, ako aj s indickým premiérom Naréndrom Módím a japonským premiérom Šinzóom Abem.
“Lídri srdečne pogratulovali Putinovi k jeho jednoznačnému víťazstvu vo včerajších prezidentských voľbách a popriali mu ďalšie úspechy v tomto zodpovednom štátnickom úrade. Konverzácia sa sústredila na hlavné body vývoja bilaterálnych vzťahov, ako aj na medzinárodnú agendu,” uviedol Kremeľ.
Prezident dostáva tiež písomné gratulácie od zahraničných lídrov. Medzi nimi sú telegramy od lídrov Venezuely, Kazachstanu, Kuby, Turkménska, Moldavska či Maďarska. Svoj pozdrav zaslal aj saudskoarabský kráľ Salmán, ktorý ruskému ľudu zároveň poprial stabilný rozvoj a prosperitu.
 
Príspevok Macron želá Rusku po Putinovom víťazstve vo voľbách modernizáciu zobrazený najskôr Hlavné správy.