Macron vyzval na väčšiu účasť Nemecka a EÚ v boji proti džihádistom v Mali

Paríž 19. mája 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Emilio Morenatti)

Nový francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý sa iba v nedeľu ujal funkcie, navštívil dnes francúzsku vojenskú základňu v severnom Mali. Zaviazal sa pokračovať v boji proti džihádistom v tejto krajine a širšom regióne Sahelu, súčasne však vyzval na vyššiu podporu tohto boja zo strany Nemecka a Európskej únie.
Na snímke plagát s prezidentom Emmanuelom Macronom

“Francúzsko v Mali… zaručuje bezpečnosť Európy… a zostane po vašom boku s absolútnym odhodlaním pre bezpečnosť nielen Mali, ale tiež Sahelu, kde sa budú naďalej angažovať naše vojenské sily,” povedal dnes Macron malijskému prezidentovi. Ibrahim Boubacar Keita s ním navštívil francúzskych vojakov v meste Gao na severe krajiny.
Francúzsky prezident tam povedal, že navštívil túto západoafrickú krajinu, “aby vzdal hold a prejavil svoju dôveru mužom a ženám, ktorí bojujú za bezpečnosť – bezpečnosť Mali, Sahelu a Francúzska”.
Na spoločnej tlačovej konferencii s Keitom Macron poznamenal, že Nemecko sa neangažuje v Mali tak ako Francúzsko, a dodal, že v dôsledku “politického nátlaku” je jeho úloha prevažne podporná. “Chcel by som posilniť toto partnerstvo, aby sa nemecká účasť… zintenzívnila. Mojím želaním je, aby sme v našich vojenských záväzkoch v Afrike viac spolupracovali s EÚ a s Nemeckom”.
Približne 4000 francúzskych vojakov pôsobí v Mali a ďalších krajinách Sahelu v rámci operácie Barkhane, ktorá bojuje proti terorizmu a vytrvalému džihádistickému povstaniu.
Mesto Gao je tiež základňou pre Misiu mierových síl OSN v Mali (MINUSMA), ktorá má v tejto bývalej povstaleckej bašte v súčasnosti vyše 10.000 vojakov a policajtov.
Francúzska vojenská intervencia v Mali v januári 2013 viedla k porážke separatistického povstania na severe krajiny, ale rôzne islamistické skupiny pokračujú vo svojich útokoch. V januári tohto roku prišlo pri samovražednom útoku s autom naloženým výbušninami v Gao o život 60 ľudí a 115 utrpelo zranenia.

ZDROJ >>

Komentujte :)