Paríž 13. júna 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Ludovic Marin)
 
V prejave pred približne 600 hosťami z oblasti podnikania a politiky, Emmanuel Macron pripustil, že Francúzsko zlyhalo v boji proti obchodovaniu s drogami vo viac ako 1500 “problémových oblastiach”. Inak povedané v 1500 no-go zónach. Macron preto vyzval miestnych starostov spolu s obyvateľstvom, aby našli vhodné riešenia.

Na snímke francúzsky prezident Emmanuel Macron

Odhaduje sa, že  šesť miliónov ľudí, čo je približne jedna desatina francúzskej populácie žije v týchto 1 500 problémových štvrtiach. Podľa štúdie mnoho francúzskych predmestí sú “odrezané” od Francúzska a islamské právo je tam nadradené nad francúzskymi zákonmi.
Francúzsky prezident Emanuel Macron najprv poprel, že by za túto situáciu bol zodpovedný on alebo jeho predchodcovia a následne vyzval na boj s týmto problémom. Tvrdí, že vyriešiť to majú starostovia a obyvatelia týchto miest, informoval portál Wochen Blick.
Požiadal o “všeobecnú mobilizáciu” obyvateľstva na záchranu národa. Nazval to “bdelá spoločnosť.” Podľa Macrona nemôžu ľudia odvracať zrak od páchania zločinov vo svojom okolí. Ak to urobia stanú sa ich “komplicmi.”
Mnohí starostovia však po Macronovom príhovore zostali poriadne zaskočení. Očakávali totiž konkrétne politické kroky na riešenie problému s no-go zónami. Namiesto toho francúzsky prezident všetko hodil na starostov a miestnych obyvateľov.
Macron však aspoň ako  náplasť prisľúbil, že do roku 2020 bude v 60 “problémových oblastiach” nasadených ďalších 1 300 policajtov. Každý môže taktiež nahlásiť problémy na centrálnej webovej stránke.
Samuel Gdovin
 
Príspevok Macron vyhlásil, že vo Francúzsku je vyše 1 500 “problémových oblastí” – no go zón zobrazený najskôr Hlavné správy.