Helsinki 30. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/Lehtikuva-Mikko Stig)
 
Za “prehodnotenie európskej bezpečnostnej architektúry” sa vo štvrtok počas návštevy Fínska vyslovil francúzsky prezident Emmanuel Macron, informovala agentúra AP.

Na snímke francúzsky prezident Emmanuel Macron

Európa by podľa Macrona mala prevziať zodpovednosť za svoju vlastnú bezpečnosť, aby v otázke svojej bezpečnosti nemusela byť natoľko závislá na Spojených štátoch.
“Naším záujmom je s Tureckom, ako aj s Ruskom vytvoriť strategické partnerstvo, ktoré z dlhodobého hľadiska umožní stabilizovať vzťahy s Európskou úniou,” povedal francúzsky prezident vo Fínsku.
Európa by podľa Macrona mala zaktualizovať svoj vzťah s Ruskom, pretože “staré zvyky viedli v uplynulých dvoch desaťročiach k chybám a nedorozumeniam”. Práve o tejto téme sa podľa vlastných slov v máji v Petrohrade rozprával s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.
“Udržať stabilitu je v celom regióne je naším záujmom,” vyhlásil na tlačovej konferencii v Helsinkách.
Macron sa vo fínskej metropole, kam sa presunul z Dánska, stretol s prezidentom Saulim Niinistom a premiérom Juha Sipilom.
Fínsko prejavilo záujem pripojiť sa k Macronovým plánom na posilnenie európskej obrannej spolupráce. Dánsko v tejto otázke limituje klauzula o neuplatňovaní obrany v rámci svojich vzťahov s Európskou úniou.
 
Príspevok Macron vo Fínsku: Treba prehodnotiť európsku bezpečnostnú architektúru zobrazený najskôr Hlavné správy.