Paríž 5. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Francisco Seco)
 
Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok zopakoval svoju výzvu na posilnenie Európy. Stalo sa tak v prejave pred zástupcami tajných služieb z členských krajín EÚ, ako aj Švajčiarska a Nórska, ktorí sa zišli v Paríži na slávnostnej inaugurácii európskej akadémie spravodajských služieb – novej platformy na výmenu názorov a skúsenosti

Na snímke Emmanuel Macron

Macron prišiel s touto výzvou po tom, ako načrtol svoju víziu budúcnosti Európskej únie a v liste “občanom Európy”, ktorý v utorok zverejnili denníky 28 členských štátov EÚ, predostrel sériu návrhov v snahe o “európsku obnovu”.
Francúzsky prezident v utorok vo svojom príhovore uviedol, že “európske krajiny nemajú inú možnosť ako spojiť svoje sily, ak zajtra nechcú závisieť od spravodajských informácií zozbieraných Spojenými štátmi, Čínou alebo Ruskom”.
Európska akadémia tajných služieb je Macronovou iniciatívou. Má sa zameriavať najmä na zefektívnenie boja proti terorizmu a počítačovej kriminalite v Európe prostredníctvom spoločných diskusií medzi európskymi expertmi na oblasť tajných služieb, pričom však nemá slúžiť na výmenu operatívnych spravodajských informácií ani na školenia.
Ako vo svojom vyhlásení dodal Elyzejský palác, akadémia spravodajských služieb nenahrádza už existujúce štruktúry a nebude subjektom EÚ.
Macron o európskej akadémii spravodajských služieb hovoril už v lete roku 2017, keď vo svojom prejave na parížskej Sorbonne predstavil svoje plány na reformu EÚ: hovoril vtedy okrem iného o viacrýchlostnej Európe, vytvorení európskej vojenskej jednotky a azylovej agentúry, spoločnom rozpočte eurozóny či harmonizácii daní.
 
Príspevok Macron v Paríži inauguroval európsku akadémiu spravodajských služieb zobrazený najskôr Hlavné správy.