Paríž 29. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Etienne Laurent)
 
Francúzsky prezident Emmanuel Macron v máji navštívi Rusko, keďže Elyzejský palác považuje túto cestu za dôležitú pre udržanie “úprimného” dialógu s Moskvou, a to i napriek obvineniam z účasti Ruska na chemickom útoku, ktorý sa odohral na území Spojeného kráľovstva.

Na snímke francúzsky prezident Emmanuel Macron

“S Ruskom musíme viesť úprimný dialóg,” uviedol vo štvrtok pre rozhlasovú stanicu RTL francúzsky minister obrany Jean-Yves Le Drian. Macron sa zúčastní na ekonomickom fóre v Petrohrade, hoci diplomatické vzťahy medzi Ruskom a Západom sú v dôsledku kauzy Skripaľ na najnižšom bode od studenej vojny.
Bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa a jeho dcéru začiatkom mesiaca otrávili nervovoparalytickým toxínom, ktorý páchatelia ponechali pred ich domom v anglickom meste Salisbury, uviedla v stredu britská protiteroristická polícia. Išlo o prvé použitie bojovej látky na území Európy od druhej svetovej vojny.
Londýn z tohto pokusu o vraždu obvinil Moskvu, pričom Západ pristúpil k vyhosteniu približne 130 ruských diplomatov. Rusko účasť na prípade vehementne odmieta a z útoku podozrieva britské tajné služby, ktoré ho mali podľa vyjadrenia Kremľa vykonať so zámerom rozpútať protiruskú hystériu.
 
Príspevok Macron v máji navštívi Rusko, zúčastní sa na ekonomickom summite zobrazený najskôr Hlavné správy.