Macron v Kongrese: Irán by nikdy nemal mať jadrové zbrane

Washington 25. apríla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Pablo Martinez Monsivais)
 
Irán by nikdy nemal vlastniť jadrové zbrane. Ani teraz, ani o päť rokov, ani o desať rokov. Nikdy. Povedal to v stredu v americkom Kongrese francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Na snímke francúzsky prezident Emmanuel Macron počas svojho prejavu pred oboma komorami amerického Kongresu

Francúzsky prezident však zároveň dodal, že jeho krajina od existujúcej jadrovej dohody s Iránom z roku 2015 neodstúpi, pretože ju podpísala rovnako ako Spojené štáty, ktoré zároveň vyzval, aby sa namiesto jednostranného vypovedania dohody podieľali na jej prepracovaní.
Podľa francúzskeho prezidenta by zúčastnené štáty od existujúcej jadrovej dohody s Iránom nemali odstupovať, kým namiesto nej nedospejú k dohode, ktorá bude lepšia.
Historická jadrová dohoda medzi Iránom a šiestimi veľmoci – USA, Ruskom, Čínou, Britániou, Francúzskom a Nemeckom – zaväzuje Teherán, aby výrazne obmedzil svoje jadrové kapacity výmenou za zrušenie medzinárodných ekonomických sankcií.
Jadrová dohoda je však predmetom stupňujúceho sa tlaku zo strany amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý v januári varoval, že USA od zmluvy odstúpia, ak sa nestanovia ďalšie obmedzenia pre iránsky jadrový a raketový program.
 
Príspevok Macron v Kongrese: Irán by nikdy nemal mať jadrové zbrane zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)