Macron: Trump urobil chybu. Francúzsko v Sýrii zostáva, aby stabilizovalo región

Paríž 18. januára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Philippe Wojazer)
 
Vo štvrtok francúzsky prezident Emmanuel Macron označil rozhodnutie svojho amerického kolegu Donalda Trumpa stiahnuť vojská zo Sýrie za chybu. Francúzsko v krajine chce naďalej zostať. Macron uskutočnil vyhlásenie na vojenskej základni v blízkosti mesta Toulouse. Podľa neho bude Francúzsko aj naďalej bojovať proti Islamskému štátu v Sýrii

Na snímke francúzsky prezident Emmanuel Macron


Stiahnutie zo Sýrie, ktoré ohlásili naši americkí priatelia, nás nemôže zviesť z nášho strategického cieľa: zničiť Daeš, cituje Macrona France 24.

Zostávame, aby sme sa podieľali na stabilizácii regiónu. Uponáhľanie odchodu by bola chyba, myslí si prezident.
Decembrové rozhodnutie Donalda Trumpa stiahnuť americkú armádu zo Sýrie sa stretlo s vlnou odporu nielen vo Washingtone, ale aj u spojencov.
Vo svojom vyhlásení Trump tvrdil, že IS bol zničený. Na to reagovala francúzska ministerka zahraničia Florence Parlyová, podľa ktorej teroristická organizácia zatiaľ nebola vymazaná z mapy, rovnako tak ako ani jej korene. Zvyšky Islamského štátu majú byť podľa nej zničené vojensky.
Americký minister obrany, generál James Mattis, na protest proti Trumpovmu rozhodnutiu rezignoval na svoju funkciu. Rovnako tak urobil aj Brett McGurk, americký vyslanec pri medzinárodnej koalícii bojujúcej proti IS.
V stredu došlo k samovražednému útoku v blízkosti reštaurácie v meste Manbidž na severe Sýrie. O život prišli dvaja americkí vojaci a dvaja kontraktori. Ďalší traja americkí vojaci boli zranení. Celkom pri útoku, ku ktorému sa okamžite prihlásil IS, zomrelo 16 ľudí.
Uvedenú udalosť Macron vo svojom vyhlásení pripomenul. Podľa neho je útok v Manbidži ďalším dôvodom na to, prečo je v Sýrii potrebné zostať.
 
Príspevok Macron: Trump urobil chybu. Francúzsko v Sýrii zostáva, aby stabilizovalo región zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)